Petru Rareș: populație și statistici
Petru Rareș are o populație de 3.615 (2026), pe o suprafață de 29,3 km², cu o densitate a populației de 124 loc./km². Se află pe locul 1.232 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.615
- 29,3 km²
- 124 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Petru Rareș ocupă locul 22 (număr de localități: 62).
Decese la 1 000 de locuitori: 6,6 ‰ în Petru Rareș, față de o medie de 9,4 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 11,1 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,2 ‰ în Petru Rareș, față de o medie de 18,3 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 29,5 ‰ la nivel național.
Petru Rareș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 45).
Petru Rareș în cifre
Unde se află Petru Rareș?
Populația din Petru Rareș în timp
Populația localității Petru Rareș a fost de 3.829 în 2016 și de 3.615 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.718 |
| 2022 | 3.684 |
| 2023 | 3.658 |
| 2024 | 3.635 |
| 2025 | 3.626 |
| 2026 | 3.615 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.101.
- Cea mai apropiată localitate este Ciceu-Mihăiești, la 3,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dej (populație: 35.981), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Petru Rareș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Petru Rareș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.975 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,5 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 819 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 737 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.071 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Petru Rareș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,33 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 1.444 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,49 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 733 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.461 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 1.595 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 404,1 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.624 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,3 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.114 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,55 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.505 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Petru Rareș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 30,2 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.512 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,32 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 755 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Petru Rareș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 150 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 589 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,1% | 1,9% | 2,3% | pe locul 888 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Petru Rareș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 41 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 988 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,2 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.279 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Petru Rareș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,3 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.897 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,60 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 259 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Petru Rareș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.309 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 937 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,55 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 864 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Petru Rareș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 92 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.535 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Petru Rareș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare49 · 25,5%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor44 · 22,9%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 9,9%
- Construcții17 · 8,9%
- Hoteluri și restaurante14 · 7,3%
- Industria prelucrătoare9 · 4,7%
- Alte activități de servicii7 · 3,6%
- Tranzacții imobiliare6 · 3,1%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte45 · 23,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 16,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 8,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 8,3%
- Lucrări speciale de construcții15 · 7,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 6,8%
- Activități de închiriere și leasing11 · 5,7%
- Construcții de clădiri10 · 5,2%
- Lucrări de geniu civil6 · 3,1%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 3,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Petru Rareș?
Populația localității Petru Rareș este de 3.615 (2026), pe locul 1.232 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Petru Rareș?
Petru Rareș are o suprafață de 29,3 km², cu o densitate a populației de 124 loc./km².
Populația din Petru Rareș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Petru Rareș a trecut de la 3.829 la 3.615, adică o variație de −5,6%.
Unde se află Petru Rareș?
Petru Rareș se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,213, longitudine 23,999.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Petru Rareș?
În Petru Rareș, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 6,6 ‰ (2025), pe locul 3.071 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Petru Rareș?
În Petru Rareș, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,2 ‰ (2025), pe locul 1.279 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Petru Rareș?
Cele mai apropiate de Petru Rareș sunt: Ciceu-Mihăiești (3,9 km), Cuzdrioara (6,9 km), Ciceu-Giurgești (7,1 km), Uriu (7,3 km), Braniștea (8,7 km).