Urmeniș: populație și statistici
Urmeniș are o populație de 1.681 (2026), pe o suprafață de 58,4 km², cu o densitate a populației de 28,8 loc./km². Se află pe locul 2.604 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.681
- 58,4 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Urmeniș ocupă locul 53 (număr de localități: 62).
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 37,30 km în Urmeniș, față de o medie de 5,97 km în județul Bistrița-Năsăud și 3,48 km la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 23,80 km în Urmeniș, față de o medie de 5,45 km în județul Bistrița-Năsăud și 4,84 km la nivel național.
Urmeniș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 10).
Urmeniș în cifre
Unde se află Urmeniș?
Populația din Urmeniș în timp
Populația localității Urmeniș a fost de 1.954 în 2016 și de 1.681 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.799 |
| 2022 | 1.766 |
| 2023 | 1.735 |
| 2024 | 1.719 |
| 2025 | 1.703 |
| 2026 | 1.681 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bistrița-Năsăud pentru „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.172.
- Densitatea populației sale este de 3,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Milaș, la 5,4 km.
Toți indicatorii pentru Urmeniș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Urmeniș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.993 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,8 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 760 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.225 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Urmeniș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 23,80 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 90 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.036 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.371 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 616,3 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 534 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,4 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 2.689 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Urmeniș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 37,30 km | 5,97 km | 6,17 km | pe locul 2 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 187 m³ | 4.414 m³ | 325.688 m³ | pe locul 680 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Urmeniș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 12,5 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.942 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,59 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.856 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Urmeniș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 61 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.847 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,0% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.231 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Urmeniș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,8 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.938 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Urmeniș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.194 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 790 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Urmeniș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 593 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Urmeniș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor11 · 31,4%
- Hoteluri și restaurante5 · 14,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 11,4%
- Construcții3 · 8,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 28,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor6 · 17,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație5 · 14,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe4 · 11,4%
- Lucrări speciale de construcții3 · 8,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Urmeniș?
Populația localității Urmeniș este de 1.681 (2026), pe locul 2.604 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Urmeniș?
Urmeniș are o suprafață de 58,4 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Urmeniș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Urmeniș a trecut de la 1.954 la 1.681, adică o variație de −14,0%.
Unde se află Urmeniș?
Urmeniș se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 46,801, longitudine 24,366.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Urmeniș?
În Urmeniș, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 37,30 km (2025), pe locul 2 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Urmeniș?
În Urmeniș, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 23,80 km (2025), pe locul 90 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Urmeniș?
Cele mai apropiate de Urmeniș sunt: Milaș (5,4 km), Miceștii de Câmpie (6,9 km), Silivașu de Câmpie (7,3 km), Crăiești (8,0 km), Râciu (9,7 km).