Miceștii de Câmpie: populație și statistici
Miceștii de Câmpie are o populație de 939 (2026), pe o suprafață de 44,1 km², cu o densitate a populației de 21,3 loc./km². Se află pe locul 3.073 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −17,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 939
- 44,1 km²
- 21 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Miceștii de Câmpie ocupă locul 61 (număr de localități: 62).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 10,6 în Miceștii de Câmpie, față de o medie de 3,6 la 10 000 loc. în județul Bistrița-Năsăud și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Miceștii de Câmpie: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 8).
Miceștii de Câmpie în cifre
Unde se află Miceștii de Câmpie?
Populația din Miceștii de Câmpie în timp
Populația localității Miceștii de Câmpie a fost de 1.136 în 2016 și de 939 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.056 |
| 2022 | 1.028 |
| 2023 | 997 |
| 2024 | 976 |
| 2025 | 951 |
| 2026 | 939 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.176.
- Densitatea populației sale este de 4,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Sânmihaiu de Câmpie, la 6,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Urmeniș (populație: 1.681), la 6,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Miceștii de Câmpie
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Miceștii de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.575 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,4 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 508 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.377 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,8 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.639 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Miceștii de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,13 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 897 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 634 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 3.013 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 675,2 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 328 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,2 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 2.200 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Miceștii de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 11,18 km | 5,97 km | 6,17 km | pe locul 141 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 81 m³ | 4.414 m³ | 325.688 m³ | pe locul 898 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Miceștii de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,2 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.483 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,06 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.498 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Miceștii de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 69 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.609 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Educație
| Indicator | Miceștii de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 10,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 92 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Miceștii de Câmpie
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor12 · 25,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 14,9%
- Transport și depozitare5 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 8,5%
- Industria prelucrătoare3 · 6,4%
- Construcții3 · 6,4%
- Tranzacții imobiliare3 · 6,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 6,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 17,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 17,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe7 · 14,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte4 · 8,5%
- Lucrări speciale de construcții3 · 6,4%
- Tranzacții imobiliare3 · 6,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Miceștii de Câmpie?
Populația localității Miceștii de Câmpie este de 939 (2026), pe locul 3.073 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Miceștii de Câmpie?
Miceștii de Câmpie are o suprafață de 44,1 km², cu o densitate a populației de 21 loc./km².
Populația din Miceștii de Câmpie crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Miceștii de Câmpie a trecut de la 1.136 la 939, adică o variație de −17,3%.
Unde se află Miceștii de Câmpie?
Miceștii de Câmpie se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 46,853, longitudine 24,318.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Miceștii de Câmpie?
În Miceștii de Câmpie, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 10,6 la 10 000 loc. (2025), pe locul 92 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Miceștii de Câmpie?
În Miceștii de Câmpie, „Locuințe existente” se situează la 634 (2025), pe locul 3.013 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Miceștii de Câmpie?
Cele mai apropiate de Miceștii de Câmpie sunt: Sânmihaiu de Câmpie (6,5 km), Silivașu de Câmpie (6,7 km), Urmeniș (6,9 km), Milaș (8,5 km), Budești (8,7 km).