Șintereag: populație și statistici
Șintereag are o populație de 3.348 (2026), pe o suprafață de 72,8 km², cu o densitate a populației de 46,0 loc./km². Se află pe locul 1.364 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.348
- 72,8 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Șintereag ocupă locul 28 (număr de localități: 62).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 75,9 m² în Șintereag, față de o medie de 58,8 m² în județul Bistrița-Năsăud și 51,1 m² la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 54 ‰ în Șintereag, față de o medie de 158 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 163 ‰ la nivel național.
Șintereag: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 67).
Șintereag în cifre
Unde se află Șintereag?
Populația din Șintereag în timp
Populația localității Șintereag a fost de 3.677 în 2016 și de 3.348 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.594 |
| 2022 | 3.519 |
| 2023 | 3.446 |
| 2024 | 3.433 |
| 2025 | 3.377 |
| 2026 | 3.348 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.190.
- Cea mai apropiată localitate este Șieu-Odorhei, la 6,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dumitra (populație: 5.910), la 8,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șintereag
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șintereag | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.803 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,7 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.483 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.181 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.065 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șintereag | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,05 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 359 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,39 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 773 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.638 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 1.348 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 489,2 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.531 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 75,9 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 63 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,79 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 717 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Șintereag | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 2,87 km | 5,97 km | 6,17 km | pe locul 843 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 281 m³ | 4.414 m³ | 325.688 m³ | pe locul 479 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Șintereag | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 48,1 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 558 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,88 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 540 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șintereag | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 102 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 988 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Șintereag | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 95 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 822 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 870 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Șintereag | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,0 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.402 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,72 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 702 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Șintereag | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.696 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șintereag | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 54 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.903 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șintereag
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor92 · 24,6%
- Industria prelucrătoare44 · 11,8%
- Construcții43 · 11,5%
- Transport și depozitare42 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport29 · 7,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice26 · 7,0%
- Hoteluri și restaurante24 · 6,4%
- Informații și comunicații18 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 17,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor52 · 13,9%
- Lucrări speciale de construcții39 · 10,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 8,6%
- Construcții de clădiri31 · 8,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 5,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 4,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management16 · 4,3%
- Activități de servicii informatice15 · 4,0%
- Publicitate și activități de studiere a pieței15 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șintereag?
Populația localității Șintereag este de 3.348 (2026), pe locul 1.364 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șintereag?
Șintereag are o suprafață de 72,8 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Șintereag crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șintereag a trecut de la 3.677 la 3.348, adică o variație de −8,9%.
Unde se află Șintereag?
Șintereag se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,158, longitudine 24,336.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Șintereag?
În Șintereag, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 75,9 m² (2025), pe locul 63 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șintereag?
În Șintereag, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 54 ‰ (2025), pe locul 2.903 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Șintereag?
Cele mai apropiate de Șintereag sunt: Șieu-Odorhei (6,9 km), Șieu-Măgheruș (6,9 km), Dumitra (8,2 km), Nimigea (11 km), Chiuza (11 km).