Sânmihaiu de Câmpie: populație și statistici
Sânmihaiu de Câmpie are o populație de 1.277 (2026), pe o suprafață de 65,4 km², cu o densitate a populației de 19,5 loc./km². Se află pe locul 2.892 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.277
- 65,4 km²
- 20 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Sânmihaiu de Câmpie ocupă locul 57 (număr de localități: 62).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 0,0 ‰ în Sânmihaiu de Câmpie, față de o medie de 50,2 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 60,3 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: 22,40 km în Sânmihaiu de Câmpie, față de o medie de 5,97 km în județul Bistrița-Năsăud și 3,48 km la nivel național.
Sânmihaiu de Câmpie în cifre
Unde se află Sânmihaiu de Câmpie?
Populația din Sânmihaiu de Câmpie în timp
Populația localității Sânmihaiu de Câmpie a fost de 1.420 în 2016 și de 1.277 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.343 |
| 2022 | 1.307 |
| 2023 | 1.294 |
| 2024 | 1.260 |
| 2025 | 1.317 |
| 2026 | 1.277 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bistrița-Năsăud pentru „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Bistrița-Năsăud pentru „Locuințe la 1 000 de locuitori”.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.164.
- Densitatea populației sale este de 4,7 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Sânmihaiu de Câmpie
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sânmihaiu de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,0 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.102 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 30,5 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 66 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.139 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 776 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sânmihaiu de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 914 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.597 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 715,7 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 236 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,0 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 2.632 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,78 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.305 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Sânmihaiu de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 22,40 km | 5,97 km | 6,17 km | pe locul 21 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 153 m³ | 4.414 m³ | 325.688 m³ | pe locul 765 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Sânmihaiu de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 0,0 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.124 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sânmihaiu de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 50 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.207 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Educație
| Indicator | Sânmihaiu de Câmpie | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.057 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 280 din 3.122 |
Întrebări frecvente
Care este populația din Sânmihaiu de Câmpie?
Populația localității Sânmihaiu de Câmpie este de 1.277 (2026), pe locul 2.892 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sânmihaiu de Câmpie?
Sânmihaiu de Câmpie are o suprafață de 65,4 km², cu o densitate a populației de 20 loc./km².
Populația din Sânmihaiu de Câmpie crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sânmihaiu de Câmpie a trecut de la 1.420 la 1.277, adică o variație de −10,1%.
Unde se află Sânmihaiu de Câmpie?
Sânmihaiu de Câmpie se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 46,910, longitudine 24,337.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sânmihaiu de Câmpie?
În Sânmihaiu de Câmpie, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,0 ‰ (2026), pe locul 3.124 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sânmihaiu de Câmpie?
În Sânmihaiu de Câmpie, „Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori” se situează la 22,40 km (2025), pe locul 21 dintre localități (1.006 în total); mediana națională este 6,17 km.
Care localități se învecinează cu Sânmihaiu de Câmpie?
Cele mai apropiate de Sânmihaiu de Câmpie sunt: Miceștii de Câmpie (6,5 km), Galații Bistriței (11 km), Milaș (11 km), Matei (11 km), Urmeniș (12 km).