Șanț: populație și statistici
Șanț are o populație de 3.427 (2026), pe o suprafață de 267,7 km², cu o densitate a populației de 12,8 loc./km². Se află pe locul 1.320 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.427
- 267,7 km²
- 13 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Șanț ocupă locul 25 (număr de localități: 62).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,7 ‰ în Șanț, față de o medie de 12,6 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 18,5 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 3,2 m³ în Șanț, față de o medie de 31,0 m³ în județul Bistrița-Năsăud și 39,9 m³ la nivel național.
Șanț: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 71).
Șanț în cifre
Unde se află Șanț?
Populația din Șanț în timp
Populația localității Șanț a fost de 3.509 în 2016 și de 3.427 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.500 |
| 2022 | 3.468 |
| 2023 | 3.469 |
| 2024 | 3.469 |
| 2025 | 3.461 |
| 2026 | 3.427 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 37.492.
- Densitatea populației sale este de 7,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Rodna (populație: 6.104), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șanț
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șanț | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.114 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.176 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 629 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.885 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șanț | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,29 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 2.192 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,63 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 674 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.450 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 1.615 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 423,1 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.381 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 69,6 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 176 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,21 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 347 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Șanț | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 56,3 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 340 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,84 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 172 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șanț | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 200 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 399 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,2% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Șanț | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,5 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 262 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 637 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 312 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 39,1 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 280 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Șanț | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 3,2 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.588 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,22 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 479 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Șanț | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.474 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.374 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,29 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.744 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șanț | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 134 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 500 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.997 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șanț
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor105 · 21,0%
- Transport și depozitare75 · 15,0%
- Construcții68 · 13,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit58 · 11,6%
- Industria prelucrătoare52 · 10,4%
- Hoteluri și restaurante29 · 5,8%
- Activități administrative și servicii de suport27 · 5,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice18 · 3,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor71 · 14,2%
- Lucrări speciale de construcții62 · 12,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor61 · 12,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte61 · 12,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră53 · 10,6%
- Construcții de clădiri48 · 9,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)38 · 7,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi37 · 7,4%
- Lucrări de geniu civil33 · 6,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șanț?
Populația localității Șanț este de 3.427 (2026), pe locul 1.320 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șanț?
Șanț are o suprafață de 267,7 km², cu o densitate a populației de 13 loc./km².
Populația din Șanț crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șanț a trecut de la 3.509 la 3.427, adică o variație de −2,3%.
Unde se află Șanț?
Șanț se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,510, longitudine 24,937.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șanț?
În Șanț, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,7 ‰ (2025), pe locul 3.114 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Șanț?
În Șanț, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 3,2 m³ (2025), pe locul 2.588 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Șanț?
Cele mai apropiate de Șanț sunt: Rodna (14 km), Cârlibaba (15 km), Maieru (16 km), Ilva Mare (17 km), Măgura Ilvei (19 km).