Șieu (Bistrița-Năsăud): populație și statistici
Șieu are o populație de 2.789 (2026), pe o suprafață de 72,3 km², cu o densitate a populației de 38,6 loc./km². Se află pe locul 1.736 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.789
- 72,3 km²
- 39 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Șieu ocupă locul 35 (număr de localități: 62).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 7 ‰ în Șieu, față de o medie de 429 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 930 ‰ la nivel național.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 8,2 ‰ în Șieu, față de o medie de 12,6 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 18,5 ‰ la nivel național.
Șieu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 26).
Șieu în cifre
Unde se află Șieu?
Populația din Șieu în timp
Populația localității Șieu a fost de 2.992 în 2016 și de 2.789 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.886 |
| 2022 | 2.876 |
| 2023 | 2.845 |
| 2024 | 2.840 |
| 2025 | 2.831 |
| 2026 | 2.789 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.126.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Șieuț, la 7,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Teaca (populație: 5.544), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șieu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șieu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.011 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,2 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 690 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.396 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șieu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,56 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 1.622 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,79 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.070 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.215 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.024 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 435,6 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.211 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 69,4 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 185 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,43 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 883 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Șieu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,0 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.062 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,15 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.535 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șieu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 74 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.498 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Șieu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 7 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.183 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Șieu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,0 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.416 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,20 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 807 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Șieu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 839 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 432 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 526 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șieu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 354 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șieu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 25,2%
- Construcții17 · 11,6%
- Industria prelucrătoare14 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 9,5%
- Transport și depozitare13 · 8,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 7,5%
- Alte activități de servicii10 · 6,8%
- Hoteluri și restaurante6 · 4,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 17,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 12,2%
- Lucrări speciale de construcții17 · 11,6%
- Construcții de clădiri12 · 8,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 5,4%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice8 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil7 · 4,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 4,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 4,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șieu?
Populația localității Șieu este de 2.789 (2026), pe locul 1.736 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șieu?
Șieu are o suprafață de 72,3 km², cu o densitate a populației de 39 loc./km².
Populația din Șieu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șieu a trecut de la 2.992 la 2.789, adică o variație de −6,8%.
Unde se află Șieu?
Șieu se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,034, longitudine 24,611.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șieu?
În Șieu, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 7 ‰ (2025), pe locul 1.183 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șieu?
În Șieu, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,2 ‰ (2025), pe locul 3.011 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Șieu?
Cele mai apropiate de Șieu sunt: Șieuț (7,0 km), Cetate (8,5 km), Budacu de Jos (8,7 km), Mărișelu (8,9 km), Monor (11 km).