Uriu: populație și statistici
Uriu are o populație de 3.691 (2026), pe o suprafață de 48,8 km², cu o densitate a populației de 75,6 loc./km². Se află pe locul 1.201 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −0,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.691
- 48,8 km²
- 76 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Uriu ocupă locul 21 (număr de localități: 62).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 10,62 km în Uriu, față de o medie de 4,22 km în județul Bistrița-Năsăud și 3,05 km la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 61,6 m² în Uriu, față de o medie de 58,8 m² în județul Bistrița-Năsăud și 51,1 m² la nivel național.
Uriu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 59).
Uriu în cifre
Unde se află Uriu?
Populația din Uriu în timp
Populația localității Uriu a fost de 3.718 în 2016 și de 3.691 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.709 |
| 2022 | 3.666 |
| 2023 | 3.687 |
| 2024 | 3.698 |
| 2025 | 3.700 |
| 2026 | 3.691 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.839.
- Cea mai apropiată localitate este Căianu Mic, la 6,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Beclean (populație: 12.119), la 7,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Uriu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Uriu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.471 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.577 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.275 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Uriu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,97 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 1.098 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,63 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.168 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.620 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 1.375 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 438,9 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.170 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,6 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 524 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,71 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 443 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Uriu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,77 km | 5,97 km | 6,17 km | pe locul 432 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 166 m³ | 4.414 m³ | 325.688 m³ | pe locul 735 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Uriu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 46,1 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 629 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,79 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 568 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Uriu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 125 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 750 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,2% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.157 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Uriu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 843 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,7 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 821 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Uriu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 26,3 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.380 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 10,62 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 140 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Uriu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.342 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 980 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,54 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 888 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Uriu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 102 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.185 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Uriu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor84 · 22,8%
- Construcții57 · 15,4%
- Transport și depozitare52 · 14,1%
- Industria prelucrătoare38 · 10,3%
- Activități administrative și servicii de suport22 · 6,0%
- Hoteluri și restaurante21 · 5,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice20 · 5,4%
- Alte activități de servicii13 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 16,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor51 · 13,8%
- Lucrări speciale de construcții49 · 13,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte43 · 11,7%
- Construcții de clădiri42 · 11,4%
- Lucrări de geniu civil27 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi23 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 5,7%
- Activități de închiriere și leasing15 · 4,1%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora14 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Uriu?
Populația localității Uriu este de 3.691 (2026), pe locul 1.201 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Uriu?
Uriu are o suprafață de 48,8 km², cu o densitate a populației de 76 loc./km².
Populația din Uriu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Uriu a trecut de la 3.718 la 3.691, adică o variație de −0,7%.
Unde se află Uriu?
Uriu se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,212, longitudine 24,095.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Uriu?
În Uriu, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 10,62 km (2025), pe locul 140 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Uriu?
În Uriu, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 61,6 m² (2025), pe locul 524 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Uriu?
Cele mai apropiate de Uriu sunt: Căianu Mic (6,0 km), Braniștea (6,6 km), Petru Rareș (7,3 km), Beclean (7,4 km), Ciceu-Giurgești (11 km).