Șieu-Măgheruș: populație și statistici
Șieu-Măgheruș are o populație de 4.839 (2026), pe o suprafață de 60,0 km², cu o densitate a populației de 80,7 loc./km². Se află pe locul 794 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +6,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.839
- 60,0 km²
- 81 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Șieu-Măgheruș ocupă locul 17 (număr de localități: 62).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 325 ‰ în Șieu-Măgheruș, față de o medie de 215 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 252 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 7,4 ‰ în Șieu-Măgheruș, față de o medie de 9,4 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 11,1 ‰ la nivel național.
Șieu-Măgheruș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 107).
Șieu-Măgheruș în cifre
Unde se află Șieu-Măgheruș?
Populația din Șieu-Măgheruș în timp
Populația localității Șieu-Măgheruș a fost de 4.543 în 2016 și de 4.839 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.715 |
| 2022 | 4.724 |
| 2023 | 4.744 |
| 2024 | 4.761 |
| 2025 | 4.825 |
| 2026 | 4.839 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.396.
- Cea mai apropiată localitate este Șintereag, la 6,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bistrița (populație: 94.646), la 8,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Șieu-Măgheruș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Șieu-Măgheruș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.186 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,3 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 853 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 195 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.003 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Șieu-Măgheruș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,89 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 1.117 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,37 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 224 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.889 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 1.069 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 390,4 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.759 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,2 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 695 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,86 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 693 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Șieu-Măgheruș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,47 km | 5,97 km | 6,17 km | pe locul 280 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 408 m³ | 4.414 m³ | 325.688 m³ | pe locul 249 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Șieu-Măgheruș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 49,2 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 515 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,10 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 877 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Șieu-Măgheruș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 325 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 131 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Șieu-Măgheruș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 42,8 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 578 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,43 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 984 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Șieu-Măgheruș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.308 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Șieu-Măgheruș | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 87 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.750 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Șieu-Măgheruș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor139 · 22,9%
- Transport și depozitare78 · 12,8%
- Industria prelucrătoare67 · 11,0%
- Construcții65 · 10,7%
- Activități administrative și servicii de suport51 · 8,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice40 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante31 · 5,1%
- Tranzacții imobiliare27 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor107 · 17,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor79 · 13,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte64 · 10,5%
- Lucrări speciale de construcții62 · 10,2%
- Construcții de clădiri42 · 6,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi41 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație27 · 4,4%
- Tranzacții imobiliare27 · 4,4%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații22 · 3,6%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi21 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Șieu-Măgheruș?
Populația localității Șieu-Măgheruș este de 4.839 (2026), pe locul 794 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Șieu-Măgheruș?
Șieu-Măgheruș are o suprafață de 60,0 km², cu o densitate a populației de 81 loc./km².
Populația din Șieu-Măgheruș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Șieu-Măgheruș a trecut de la 4.543 la 4.839, adică o variație de +6,5%.
Unde se află Șieu-Măgheruș?
Șieu-Măgheruș se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,106, longitudine 24,386.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șieu-Măgheruș?
În Șieu-Măgheruș, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 325 ‰ (2024), pe locul 131 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Șieu-Măgheruș?
În Șieu-Măgheruș, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 7,4 ‰ (2025), pe locul 3.003 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Șieu-Măgheruș?
Cele mai apropiate de Șieu-Măgheruș sunt: Șintereag (6,9 km), Bistrița (8,0 km), Șieu-Odorhei (11 km), Lechința (11 km), Budacu de Jos (11 km).