Telciu: populație și statistici
Telciu are o populație de 5.706 (2026), pe o suprafață de 285,4 km², cu o densitate a populației de 20,0 loc./km². Se află pe locul 612 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.706
- 285,4 km²
- 20 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Telciu ocupă locul 12 (număr de localități: 62).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,8 ‰ în Telciu, față de o medie de 12,6 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 18,5 ‰ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,18 ‰ în Telciu, față de o medie de 0,74 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 1,08 ‰ la nivel național.
Telciu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 64).
Telciu în cifre
Unde se află Telciu?
Populația din Telciu în timp
Populația localității Telciu a fost de 6.121 în 2016 și de 5.706 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.940 |
| 2022 | 5.867 |
| 2023 | 5.811 |
| 2024 | 5.791 |
| 2025 | 5.739 |
| 2026 | 5.706 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 39.968.
- Densitatea populației sale este de 4,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Rebrișoara, la 7,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Năsăud (populație: 10.999), la 20 km distanță.
Toți indicatorii pentru Telciu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Telciu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.112 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.987 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,2 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.399 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Telciu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,33 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 2.384 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,40 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.300 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.659 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 557 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 466,0 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.820 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,9 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 648 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,53 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.533 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Telciu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,4 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.358 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,38 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 402 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Telciu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 90 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.169 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,6% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.001 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Telciu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 31 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.034 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 10,7 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 724 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Telciu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,7 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.104 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,58 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 1.423 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Telciu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.034 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Telciu | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 120 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 704 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Telciu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor99 · 22,6%
- Construcții51 · 11,6%
- Transport și depozitare42 · 9,6%
- Industria prelucrătoare41 · 9,4%
- Hoteluri și restaurante41 · 9,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit35 · 8,0%
- Activități administrative și servicii de suport32 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice19 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor64 · 14,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor58 · 13,2%
- Lucrări speciale de construcții48 · 11,0%
- Construcții de clădiri43 · 9,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație36 · 8,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte35 · 8,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră30 · 6,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi23 · 5,3%
- Lucrări de geniu civil19 · 4,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)15 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Telciu?
Populația localității Telciu este de 5.706 (2026), pe locul 612 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Telciu?
Telciu are o suprafață de 285,4 km², cu o densitate a populației de 20 loc./km².
Populația din Telciu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Telciu a trecut de la 6.121 la 5.706, adică o variație de −6,8%.
Unde se află Telciu?
Telciu se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,459, longitudine 24,431.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Telciu?
În Telciu, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,8 ‰ (2025), pe locul 3.112 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Telciu?
În Telciu, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,18 ‰ (2024), pe locul 2.034 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Telciu?
Cele mai apropiate de Telciu sunt: Rebrișoara (7,8 km), Coșbuc (9,9 km), Romuli (10 km), Parva (12 km), Runcu Salvei (13 km).