Sângeorz-Băi: populație și statistici
Sângeorz-Băi are o populație de 12.375 (2026), pe o suprafață de 144,4 km², cu o densitate a populației de 85,7 loc./km². Se află pe locul 184 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 12.375
- 144,4 km²
- 86 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Sângeorz-Băi ocupă locul 2 (număr de localități: 62).
Decese la 1 000 de locuitori: 5,3 ‰ în Sângeorz-Băi, față de o medie de 9,4 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 11,1 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 199 ‰ în Sângeorz-Băi, față de o medie de 158 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 163 ‰ la nivel național.
Sângeorz-Băi: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 252).
Sângeorz-Băi în cifre
Unde se află Sângeorz-Băi?
Populația din Sângeorz-Băi în timp
Populația localității Sângeorz-Băi a fost de 11.694 în 2016 și de 12.375 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 12.000 |
| 2022 | 12.053 |
| 2023 | 12.132 |
| 2024 | 12.206 |
| 2025 | 12.289 |
| 2026 | 12.375 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bistrița-Năsăud pentru „Născuți vii la 1 000 de locuitori”.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 20.227.
- Cea mai apropiată localitate este Poiana Ilvei, la 5,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bistrița (populație: 94.646), la 30 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sângeorz-Băi
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sângeorz-Băi | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.916 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.759 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 67 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.133 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sângeorz-Băi | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,14 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 2.423 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,70 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.129 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.399 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 244 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 355,5 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.989 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,2 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 625 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,05 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.114 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sângeorz-Băi | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 47,9 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 562 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,64 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 628 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sângeorz-Băi | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 141 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 646 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,8% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.317 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sângeorz-Băi | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,7 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 233 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 301 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 518 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 59,1 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 191 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sângeorz-Băi | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,8 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.672 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,48 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 1.217 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sângeorz-Băi | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.063 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sângeorz-Băi | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 199 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sângeorz-Băi
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții266 · 19,6%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor223 · 16,5%
- Industria prelucrătoare197 · 14,5%
- Transport și depozitare143 · 10,6%
- Activități administrative și servicii de suport93 · 6,9%
- Hoteluri și restaurante78 · 5,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice68 · 5,0%
- Alte activități de servicii47 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții252 · 18,6%
- Construcții de clădiri222 · 16,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor162 · 12,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte125 · 9,2%
- Lucrări de geniu civil122 · 9,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor118 · 8,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)79 · 5,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi78 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație68 · 5,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră42 · 3,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sângeorz-Băi?
Populația localității Sângeorz-Băi este de 12.375 (2026), pe locul 184 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sângeorz-Băi?
Sângeorz-Băi are o suprafață de 144,4 km², cu o densitate a populației de 86 loc./km².
Populația din Sângeorz-Băi crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sângeorz-Băi a trecut de la 11.694 la 12.375, adică o variație de +5,8%.
Unde se află Sângeorz-Băi?
Sângeorz-Băi se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,370, longitudine 24,680.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sângeorz-Băi?
În Sângeorz-Băi, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 5,3 ‰ (2025), pe locul 3.133 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sângeorz-Băi?
În Sângeorz-Băi, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 199 ‰ (2025), pe locul 120 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Sângeorz-Băi?
Cele mai apropiate de Sângeorz-Băi sunt: Poiana Ilvei (5,2 km), Ilva Mică (6,7 km), Parva (9,6 km), Măgura Ilvei (10 km), Leșu (11 km).