Salva: populație și statistici
Salva are o populație de 2.634 (2026), pe o suprafață de 25,9 km², cu o densitate a populației de 102 loc./km². Se află pe locul 1.822 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.634
- 25,9 km²
- 102 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Salva ocupă locul 37 (număr de localități: 62).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 4,94 ‰ în Salva, față de o medie de 3,62 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 3,92 ‰ la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 36 ‰ în Salva, față de o medie de 429 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 930 ‰ la nivel național.
Salva: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 41).
Salva în cifre
Unde se află Salva?
Populația din Salva în timp
Populația localității Salva a fost de 2.830 în 2016 și de 2.634 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.696 |
| 2022 | 2.673 |
| 2023 | 2.629 |
| 2024 | 2.621 |
| 2025 | 2.653 |
| 2026 | 2.634 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.627.
- Cea mai apropiată localitate este Runcu Salvei, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Năsăud (populație: 10.999), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Salva
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Salva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.189 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.209 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Salva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,82 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 1.333 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,28 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 815 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.202 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.057 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 456,3 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.942 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,2 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 766 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Salva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,5 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 748 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,94 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 285 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Salva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 86 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.242 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Salva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 36 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.009 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,3 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.021 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Salva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 19,0 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.854 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,80 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 900 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Salva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.411 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Salva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 101 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.236 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Salva
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor59 · 23,0%
- Transport și depozitare31 · 12,1%
- Industria prelucrătoare26 · 10,1%
- Activități administrative și servicii de suport26 · 10,1%
- Construcții23 · 8,9%
- Hoteluri și restaurante16 · 6,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 6,2%
- Alte activități de servicii16 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 16,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 10,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte26 · 10,1%
- Lucrări speciale de construcții23 · 8,9%
- Activități de închiriere și leasing16 · 6,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 5,1%
- Lucrări de geniu civil12 · 4,7%
- Construcții de clădiri11 · 4,3%
- Alte activități de servicii personale10 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Salva?
Populația localității Salva este de 2.634 (2026), pe locul 1.822 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Salva?
Salva are o suprafață de 25,9 km², cu o densitate a populației de 102 loc./km².
Populația din Salva crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Salva a trecut de la 2.830 la 2.634, adică o variație de −6,9%.
Unde se află Salva?
Salva se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,337, longitudine 24,369.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Salva?
În Salva, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 4,94 ‰ (2026), pe locul 285 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Salva?
În Salva, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 36 ‰ (2025), pe locul 1.009 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Salva?
Cele mai apropiate de Salva sunt: Runcu Salvei (4,4 km), Coșbuc (4,5 km), Năsăud (6,6 km), Rebra (11 km), Zagra (11 km).