Măgura Ilvei: populație și statistici
Măgura Ilvei are o populație de 2.025 (2026), pe o suprafață de 27,6 km², cu o densitate a populației de 73,2 loc./km². Se află pe locul 2.314 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.025
- 27,6 km²
- 73 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Măgura Ilvei ocupă locul 49 (număr de localități: 62).
Decese la 1 000 de locuitori: 6,4 ‰ în Măgura Ilvei, față de o medie de 9,4 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 11,1 ‰ la nivel național.
Măgura Ilvei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 22).
Măgura Ilvei în cifre
Unde se află Măgura Ilvei?
Populația din Măgura Ilvei în timp
Populația localității Măgura Ilvei a fost de 2.184 în 2016 și de 2.025 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.098 |
| 2022 | 2.070 |
| 2023 | 2.039 |
| 2024 | 2.026 |
| 2025 | 2.032 |
| 2026 | 2.025 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Măgura Ilvei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măgura Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.748 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,8 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.936 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.096 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.080 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măgura Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,35 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 600 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 847 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.721 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 418,3 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.448 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,9 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.261 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Măgura Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 30,6 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.482 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,46 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 686 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măgura Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 110 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 879 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Măgura Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 796 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,0 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.128 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Măgura Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,7 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.295 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,41 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 360 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Măgura Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Măgura Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 97 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.359 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măgura Ilvei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 26,2%
- Construcții18 · 14,3%
- Industria prelucrătoare15 · 11,9%
- Transport și depozitare13 · 10,3%
- Hoteluri și restaurante13 · 10,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit8 · 6,3%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 4,8%
- Alte activități de servicii6 · 4,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 17,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 15,1%
- Construcții de clădiri16 · 12,7%
- Lucrări speciale de construcții16 · 12,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 10,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 9,5%
- Lucrări de geniu civil9 · 7,1%
- Fabricarea altor produse din minerale nemetalice6 · 4,8%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 4,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră4 · 3,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măgura Ilvei?
Populația localității Măgura Ilvei este de 2.025 (2026), pe locul 2.314 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măgura Ilvei?
Măgura Ilvei are o suprafață de 27,6 km², cu o densitate a populației de 73 loc./km².
Populația din Măgura Ilvei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măgura Ilvei a trecut de la 2.184 la 2.025, adică o variație de −7,3%.
Unde se află Măgura Ilvei?
Măgura Ilvei se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,361, longitudine 24,815.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măgura Ilvei?
În Măgura Ilvei, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 6,4 ‰ (2025), pe locul 3.080 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Măgura Ilvei?
În Măgura Ilvei, „Locuințe existente” se situează la 847 (2025), pe locul 2.721 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Măgura Ilvei?
Cele mai apropiate de Măgura Ilvei sunt: Leșu (4,5 km), Poiana Ilvei (5,3 km), Ilva Mare (5,3 km), Rodna (6,5 km), Sângeorz-Băi (10 km).