Romuli: populație și statistici
Romuli are o populație de 1.765 (2026), pe o suprafață de 98,4 km², cu o densitate a populației de 17,9 loc./km². Se află pe locul 2.537 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.765
- 98,4 km²
- 18 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Romuli ocupă locul 51 (număr de localități: 62).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,9 ‰ în Romuli, față de o medie de 12,6 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 18,5 ‰ la nivel național.
Romuli: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Romuli în cifre
Unde se află Romuli?
Populația din Romuli în timp
Populația localității Romuli a fost de 1.798 în 2016 și de 1.765 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.787 |
| 2022 | 1.781 |
| 2023 | 1.770 |
| 2024 | 1.782 |
| 2025 | 1.779 |
| 2026 | 1.765 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.787.
- Densitatea populației sale este de 5,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Săcel (populație: 3.109), la 7,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Romuli
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Romuli | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.036 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.651 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,7 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.181 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.641 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Romuli | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,03 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 523 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 818 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.764 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 463,5 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.849 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,4 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.215 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Romuli | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 43,1 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 722 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,40 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 718 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Romuli | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 171 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 499 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Romuli | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,0 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 342 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 564 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 337 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 36,3 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 297 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Romuli | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,2 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.328 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,07 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 230 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Romuli | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.258 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 870 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Romuli | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 138 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 452 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 643 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Romuli
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor42 · 18,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit35 · 15,7%
- Transport și depozitare34 · 15,2%
- Industria prelucrătoare32 · 14,3%
- Construcții25 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 6,7%
- Hoteluri și restaurante12 · 5,4%
- Arte, spectacole și activități recreative8 · 3,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 14,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră32 · 14,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 13,9%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)24 · 10,8%
- Lucrări speciale de construcții24 · 10,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi24 · 10,8%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 8,5%
- Construcții de clădiri16 · 7,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 4,9%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Romuli?
Populația localității Romuli este de 1.765 (2026), pe locul 2.537 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Romuli?
Romuli are o suprafață de 98,4 km², cu o densitate a populației de 18 loc./km².
Populația din Romuli crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Romuli a trecut de la 1.798 la 1.765, adică o variație de −1,8%.
Unde se află Romuli?
Romuli se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,552, longitudine 24,434.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Romuli?
În Romuli, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,9 ‰ (2025), pe locul 3.036 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Romuli?
În Romuli, „Locuințe existente” se situează la 818 (2025), pe locul 2.764 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Care localități se învecinează cu Romuli?
Cele mai apropiate de Romuli sunt: Săcel (7,8 km), Telciu (10 km), Săliștea de Sus (13 km), Rebrișoara (14 km), Moisei (14 km).