Parva: populație și statistici
Parva are o populație de 2.537 (2026), pe o suprafață de 73,1 km², cu o densitate a populației de 34,7 loc./km². Se află pe locul 1.896 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.537
- 73,1 km²
- 35 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Parva ocupă locul 40 (număr de localități: 62).
Decese la 1 000 de locuitori: 4,7 ‰ în Parva, față de o medie de 9,4 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 11,1 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 59,1 m³ în Parva, față de o medie de 31,0 m³ în județul Bistrița-Năsăud și 39,9 m³ la nivel național.
Parva: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 24).
Parva în cifre
Unde se află Parva?
Populația din Parva în timp
Populația localității Parva a fost de 2.594 în 2016 și de 2.537 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.554 |
| 2022 | 2.545 |
| 2023 | 2.544 |
| 2024 | 2.546 |
| 2025 | 2.538 |
| 2026 | 2.537 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.238.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Rebrișoara (populație: 4.626), la 4,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Parva
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Parva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.803 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.055 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 118 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.145 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Parva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,06 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 1.500 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.066 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.317 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 420,2 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.426 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,7 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.177 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Parva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,6 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.560 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,34 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 412 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Parva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 99 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.037 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Parva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,6 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 464 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 340 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 475 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 16,6 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 548 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Parva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 59,1 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 269 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,24 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 616 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Parva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.004 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.826 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Parva | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 143 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 397 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Parva
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 19,4%
- Construcții24 · 16,7%
- Transport și depozitare24 · 16,7%
- Industria prelucrătoare16 · 11,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante9 · 6,2%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 6,2%
- Arte, spectacole și activități recreative6 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 16,7%
- Lucrări speciale de construcții21 · 14,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 13,9%
- Construcții de clădiri19 · 13,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 10,4%
- Lucrări de geniu civil14 · 9,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră8 · 5,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 5,6%
- Activități de închiriere și leasing7 · 4,9%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)5 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Parva?
Populația localității Parva este de 2.537 (2026), pe locul 1.896 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Parva?
Parva are o suprafață de 73,1 km², cu o densitate a populației de 35 loc./km².
Populația din Parva crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Parva a trecut de la 2.594 la 2.537, adică o variație de −2,2%.
Unde se află Parva?
Parva se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,416, longitudine 24,572.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Parva?
În Parva, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 4,7 ‰ (2025), pe locul 3.145 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Parva?
În Parva, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 59,1 m³ (2025), pe locul 269 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Parva?
Cele mai apropiate de Parva sunt: Rebrișoara (4,4 km), Rebra (9,0 km), Sângeorz-Băi (9,6 km), Telciu (12 km), Coșbuc (14 km).