Ilva Mare: populație și statistici
Ilva Mare are o populație de 2.357 (2026), pe o suprafață de 67,3 km², cu o densitate a populației de 35,0 loc./km². Se află pe locul 2.030 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.357
- 67,3 km²
- 35 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Ilva Mare ocupă locul 44 (număr de localități: 62).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 4,67 ‰ în Ilva Mare, față de o medie de 3,62 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 3,92 ‰ la nivel național.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: 0,42 ‰ în Ilva Mare, față de o medie de 3,83 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 3,20 ‰ la nivel național.
Ilva Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 25).
Ilva Mare în cifre
Unde se află Ilva Mare?
Populația din Ilva Mare în timp
Populația localității Ilva Mare a fost de 2.520 în 2016 și de 2.357 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.433 |
| 2022 | 2.413 |
| 2023 | 2.407 |
| 2024 | 2.387 |
| 2025 | 2.378 |
| 2026 | 2.357 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.420.
- Densitatea populației sale este de 2,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Măgura Ilvei, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Rodna (populație: 6.104), la 7,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ilva Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ilva Mare | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.569 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,1 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.462 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.584 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ilva Mare | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,24 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 1.702 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,97 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 568 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.153 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.161 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 489,2 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.531 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,7 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 981 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,42 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.638 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ilva Mare | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,2 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.141 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,67 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 337 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ilva Mare | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 74 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.498 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,8% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.317 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ilva Mare | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,2 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.104 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ilva Mare | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 31,0 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.092 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,61 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 944 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ilva Mare | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.271 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ilva Mare | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 129 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 563 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.204 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ilva Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 18,2%
- Construcții27 · 13,3%
- Transport și depozitare25 · 12,3%
- Industria prelucrătoare22 · 10,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 9,9%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 6,9%
- Hoteluri și restaurante13 · 6,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții25 · 12,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 12,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 11,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 9,4%
- Construcții de clădiri18 · 8,9%
- Lucrări de geniu civil14 · 6,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe13 · 6,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 5,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră11 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ilva Mare?
Populația localității Ilva Mare este de 2.357 (2026), pe locul 2.030 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ilva Mare?
Ilva Mare are o suprafață de 67,3 km², cu o densitate a populației de 35 loc./km².
Populația din Ilva Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ilva Mare a trecut de la 2.520 la 2.357, adică o variație de −6,5%.
Unde se află Ilva Mare?
Ilva Mare se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,365, longitudine 24,885.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ilva Mare?
În Ilva Mare, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 4,67 ‰ (2026), pe locul 337 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ilva Mare?
În Ilva Mare, „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori” se situează la 0,42 ‰ (2025), pe locul 1.638 dintre localități (1.926 în total); mediana națională este 1,30 ‰.
Care localități se învecinează cu Ilva Mare?
Cele mai apropiate de Ilva Mare sunt: Măgura Ilvei (5,3 km), Leșu (7,6 km), Rodna (7,9 km), Poiana Ilvei (11 km), Lunca Ilvei (12 km).