Lunca Ilvei: populație și statistici
Lunca Ilvei are o populație de 3.237 (2026), pe o suprafață de 110,1 km², cu o densitate a populației de 29,4 loc./km². Se află pe locul 1.427 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.237
- 110,1 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Lunca Ilvei ocupă locul 30 (număr de localități: 62).
Decese la 1 000 de locuitori: 7,4 ‰ în Lunca Ilvei, față de o medie de 9,4 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 11,1 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 192 ‰ în Lunca Ilvei, față de o medie de 215 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 252 ‰ la nivel național.
Lunca Ilvei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 38).
Lunca Ilvei în cifre
Unde se află Lunca Ilvei?
Populația din Lunca Ilvei în timp
Populația localității Lunca Ilvei a fost de 3.337 în 2016 și de 3.237 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.282 |
| 2022 | 3.260 |
| 2023 | 3.228 |
| 2024 | 3.216 |
| 2025 | 3.213 |
| 2026 | 3.237 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 15.426.
- Densitatea populației sale este de 3,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ilva Mare, la 11,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Tiha Bârgăului (populație: 6.640), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Lunca Ilvei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lunca Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.009 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.740 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 177 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.003 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lunca Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,94 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 1.297 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,93 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.706 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.456 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 1.604 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 449,8 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.020 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,1 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 943 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,24 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 990 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Lunca Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,3 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.209 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,85 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.807 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lunca Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 192 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 421 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,4% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.140 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Lunca Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 66 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 902 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 996 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Lunca Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,1 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.060 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,31 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 601 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Lunca Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.665 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lunca Ilvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 111 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 918 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lunca Ilvei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor59 · 24,4%
- Construcții33 · 13,6%
- Industria prelucrătoare32 · 13,2%
- Transport și depozitare28 · 11,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 6,2%
- Activități administrative și servicii de suport13 · 5,4%
- Hoteluri și restaurante11 · 4,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor38 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 13,6%
- Lucrări speciale de construcții27 · 11,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 10,3%
- Construcții de clădiri23 · 9,5%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)16 · 6,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 5,4%
- Lucrări de geniu civil12 · 5,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră11 · 4,5%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora10 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lunca Ilvei?
Populația localității Lunca Ilvei este de 3.237 (2026), pe locul 1.427 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lunca Ilvei?
Lunca Ilvei are o suprafață de 110,1 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Lunca Ilvei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lunca Ilvei a trecut de la 3.337 la 3.237, adică o variație de −3,0%.
Unde se află Lunca Ilvei?
Lunca Ilvei se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,322, longitudine 25,026.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Ilvei?
În Lunca Ilvei, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 7,4 ‰ (2025), pe locul 3.003 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lunca Ilvei?
În Lunca Ilvei, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 192 ‰ (2024), pe locul 421 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Lunca Ilvei?
Cele mai apropiate de Lunca Ilvei sunt: Ilva Mare (12 km), Coșna (13 km), Tiha Bârgăului (14 km), Leșu (16 km), Măgura Ilvei (16 km).