Maieru: populație și statistici
Maieru are o populație de 8.189 (2026), pe o suprafață de 148,5 km², cu o densitate a populației de 55,1 loc./km². Se află pe locul 350 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 8.189
- 148,5 km²
- 55 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Maieru ocupă locul 5 (număr de localități: 62).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,7 ‰ în Maieru, față de o medie de 12,6 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 18,5 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 345,2 ‰ în Maieru, față de o medie de 465,5 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 470,2 ‰ la nivel național.
Maieru: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 173).
Maieru în cifre
Unde se află Maieru?
Populația din Maieru în timp
Populația localității Maieru a fost de 8.114 în 2016 și de 8.189 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 8.217 |
| 2022 | 8.207 |
| 2023 | 8.225 |
| 2024 | 8.220 |
| 2025 | 8.225 |
| 2026 | 8.189 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 20.798.
- Cea mai apropiată localitate este Rodna, la 9,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sângeorz-Băi (populație: 12.375), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Maieru
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Maieru | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.114 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.201 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 266 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.906 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Maieru | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,24 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 2.407 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,83 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.046 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.827 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 503 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 345,2 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.039 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 66,1 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 282 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,34 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 939 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Maieru | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 53,1 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 406 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,88 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 297 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Maieru | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 245 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 302 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Maieru | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 75 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 877 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 929 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Maieru | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,2 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.978 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,28 km | 4,22 km | 4,05 km | pe locul 1.020 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Maieru | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.103 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.942 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,61 ‰ | 0,74 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 738 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Maieru | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 160 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 260 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Maieru
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor201 · 19,8%
- Construcții188 · 18,5%
- Industria prelucrătoare95 · 9,4%
- Transport și depozitare88 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport75 · 7,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit59 · 5,8%
- Hoteluri și restaurante59 · 5,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice58 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții173 · 17,0%
- Construcții de clădiri163 · 16,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor139 · 13,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor116 · 11,4%
- Lucrări de geniu civil97 · 9,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte65 · 6,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație51 · 5,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi48 · 4,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)40 · 3,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră35 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Maieru?
Populația localității Maieru este de 8.189 (2026), pe locul 350 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Maieru?
Maieru are o suprafață de 148,5 km², cu o densitate a populației de 55 loc./km².
Populația din Maieru crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Maieru a trecut de la 8.114 la 8.189, adică o variație de +0,9%.
Unde se află Maieru?
Maieru se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,484, longitudine 24,732.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Maieru?
În Maieru, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,7 ‰ (2025), pe locul 3.114 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Maieru?
În Maieru, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 345,2 ‰ (2025), pe locul 3.039 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Maieru?
Cele mai apropiate de Maieru sunt: Rodna (9,6 km), Sângeorz-Băi (13 km), Parva (14 km), Poiana Ilvei (14 km), Măgura Ilvei (15 km).