Ciceu-Giurgești: populație și statistici
Ciceu-Giurgești are o populație de 1.321 (2026), pe o suprafață de 53,8 km², cu o densitate a populației de 24,6 loc./km². Se află pe locul 2.862 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.321
- 53,8 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Ciceu-Giurgești ocupă locul 55 (număr de localități: 62).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 25,13 km în Ciceu-Giurgești, față de o medie de 5,45 km în județul Bistrița-Năsăud și 4,84 km la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,8 ‰ în Ciceu-Giurgești, față de o medie de 14,7 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 20,1 ‰ la nivel național.
Ciceu-Giurgești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Construcții de clădiri (număr de societăți: 22).
Ciceu-Giurgești în cifre
Unde se află Ciceu-Giurgești?
Populația din Ciceu-Giurgești în timp
Populația localității Ciceu-Giurgești a fost de 1.571 în 2016 și de 1.321 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.425 |
| 2022 | 1.396 |
| 2023 | 1.350 |
| 2024 | 1.351 |
| 2025 | 1.339 |
| 2026 | 1.321 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bistrița-Năsăud pentru „Decese la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.534.
- Densitatea populației sale este de 3,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Negrilești (populație: 2.266), la 5,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ciceu-Giurgești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ciceu-Giurgești | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.582 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.033 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,5 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.693 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 20,4 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 281 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ciceu-Giurgești | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 25,13 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 70 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,27 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 823 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 722 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 2.906 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 546,6 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 947 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,8 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 2.256 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,76 ‰ | 3,83 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.322 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ciceu-Giurgești | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,6 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.337 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,51 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.140 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ciceu-Giurgești | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 75 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.479 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ciceu-Giurgești | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,4 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.159 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ciceu-Giurgești | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,76 ‰ | 1,67 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 774 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,76 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 363 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Ciceu-Giurgești | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 60 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.753 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 299 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ciceu-Giurgești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 20,5%
- Construcții24 · 18,9%
- Industria prelucrătoare15 · 11,8%
- Transport și depozitare13 · 10,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 7,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 6,3%
- Informații și comunicații4 · 3,1%
Cele mai frecvente activități
- Construcții de clădiri22 · 17,3%
- Lucrări speciale de construcții18 · 14,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 14,2%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 12,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 9,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 8,7%
- Lucrări de geniu civil9 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 7,1%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)6 · 4,7%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații5 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ciceu-Giurgești?
Populația localității Ciceu-Giurgești este de 1.321 (2026), pe locul 2.862 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ciceu-Giurgești?
Ciceu-Giurgești are o suprafață de 53,8 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Ciceu-Giurgești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ciceu-Giurgești a trecut de la 1.571 la 1.321, adică o variație de −15,9%.
Unde se află Ciceu-Giurgești?
Ciceu-Giurgești se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,277, longitudine 23,991.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ciceu-Giurgești?
În Ciceu-Giurgești, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 25,13 km (2025), pe locul 70 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ciceu-Giurgești?
În Ciceu-Giurgești, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,8 ‰ (2025), pe locul 3.033 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Ciceu-Giurgești?
Cele mai apropiate de Ciceu-Giurgești sunt: Negrilești (5,4 km), Petru Rareș (7,1 km), Ciceu-Mihăiești (7,2 km), Chiuiești (8,7 km), Căianu Mic (9,6 km).