Runcu Salvei: populație și statistici
Runcu Salvei are o populație de 1.285 (2026), pe o suprafață de 32,1 km², cu o densitate a populației de 40,1 loc./km². Se află pe locul 2.888 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.285
- 32,1 km²
- 40 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bistrița-Năsăud după populație: Runcu Salvei ocupă locul 56 (număr de localități: 62).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 6,2 ‰ în Runcu Salvei, față de o medie de 14,7 ‰ în județul Bistrița-Năsăud și 20,1 ‰ la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 0,8 m³ în Runcu Salvei, față de o medie de 31,0 m³ în județul Bistrița-Năsăud și 39,9 m³ la nivel național.
Runcu Salvei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 11).
Runcu Salvei în cifre
Unde se află Runcu Salvei?
localități vecine
- Salva4,4 km · 2.634
- Coșbuc5,3 km · 1.870
- Zagra6,3 km · 3.378
- Năsăud11 km · 10.999
- Telciu13 km · 5.706
- Nimigea13 km · 5.289
- Rebra14 km · 2.678
- Spermezeu14 km · 3.432
Toate localitățile din județul Bistrița-Năsăud
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Runcu Salvei în timp
Populația localității Runcu Salvei a fost de 1.343 în 2016 și de 1.285 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.311 |
| 2022 | 1.308 |
| 2023 | 1.292 |
| 2024 | 1.287 |
| 2025 | 1.283 |
| 2026 | 1.285 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.492.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Salva (populație: 2.634), la 4,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Runcu Salvei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Runcu Salvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,6 ‰ | 12,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.982 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 14,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.151 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 8,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 629 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,9 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.234 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Runcu Salvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,75 km | 5,45 km | 7,67 km | pe locul 2.097 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,78 ‰ | 2,26 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.864 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 553 | 149.945 | 10.177.161 | pe locul 3.083 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 430,4 ‰ | 465,5 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.289 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 51,6 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.422 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Runcu Salvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,7 ‰ | 50,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.528 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,11 ‰ | 3,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 869 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Runcu Salvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 52 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.151 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,0% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.732 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Runcu Salvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,7 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 425 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 205 ‰ | 429 ‰ | 200 ‰ | pe locul 620 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 18,3 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 870 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Runcu Salvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 0,8 m³ | 31,0 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.641 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Runcu Salvei | Bistrița-Năsăud | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 126 ‰ | 158 ‰ | 91 ‰ | pe locul 605 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 280 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Runcu Salvei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor13 · 26,0%
- Transport și depozitare8 · 16,0%
- Construcții6 · 12,0%
- Industria prelucrătoare5 · 10,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 8,0%
- Informații și comunicații3 · 6,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 22,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 20,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 12,0%
- Lucrări speciale de construcții5 · 10,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 8,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 6,0%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 6,0%
- Construcții de clădiri3 · 6,0%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management3 · 6,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Runcu Salvei?
Populația localității Runcu Salvei este de 1.285 (2026), pe locul 2.888 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Runcu Salvei?
Runcu Salvei are o suprafață de 32,1 km², cu o densitate a populației de 40 loc./km².
Populația din Runcu Salvei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Runcu Salvei a trecut de la 1.343 la 1.285, adică o variație de −4,3%.
Unde se află Runcu Salvei?
Runcu Salvei se află în județul Bistrița-Năsăud. Latitudine 47,367, longitudine 24,331.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Runcu Salvei?
În Runcu Salvei, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,2 ‰ (2025), pe locul 3.151 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Runcu Salvei?
În Runcu Salvei, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 0,8 m³ (2025), pe locul 2.641 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Runcu Salvei?
Cele mai apropiate de Runcu Salvei sunt: Salva (4,4 km), Coșbuc (5,3 km), Zagra (6,3 km), Năsăud (11 km), Telciu (13 km).