Dorna Candrenilor: populație și statistici
Dorna Candrenilor are o populație de 3.146 (2026), pe o suprafață de 137,4 km², cu o densitate a populației de 22,9 loc./km². Se află pe locul 1.482 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +2,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.146
- 137,4 km²
- 23 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Dorna Candrenilor ocupă locul 79 (număr de localități: 114).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 195 ‰ în Dorna Candrenilor, față de o medie de 169 ‰ în județul Suceava și 163 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 7,63 ‰ în Dorna Candrenilor, față de o medie de 2,87 ‰ în județul Suceava și 1,87 ‰ la nivel național.
Dorna Candrenilor: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 49).
Dorna Candrenilor în cifre
Unde se află Dorna Candrenilor?
Populația din Dorna Candrenilor în timp
Populația localității Dorna Candrenilor a fost de 3.073 în 2016 și de 3.146 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.138 |
| 2022 | 3.126 |
| 2023 | 3.133 |
| 2024 | 3.142 |
| 2025 | 3.143 |
| 2026 | 3.146 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.245.
- Densitatea populației sale este de 4,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Coșna, la 5,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vatra Dornei (populație: 15.303), la 8,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Dorna Candrenilor
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Dorna Candrenilor | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.508 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.880 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 226 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.947 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Dorna Candrenilor | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,31 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 1.451 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 7,63 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 126 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.388 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 1.721 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 441,2 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.143 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 59,6 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 667 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,18 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 351 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Dorna Candrenilor | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,3 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 759 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,13 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 463 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Dorna Candrenilor | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 167 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 517 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Dorna Candrenilor | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 5,8 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 85 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.236 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 105 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 99,8 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 111 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Dorna Candrenilor | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 43,9 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 545 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,29 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 1.263 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Dorna Candrenilor | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 679 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Dorna Candrenilor | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 195 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 132 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Dorna Candrenilor
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor67 · 20,1%
- Transport și depozitare53 · 15,9%
- Hoteluri și restaurante41 · 12,3%
- Industria prelucrătoare30 · 9,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit28 · 8,4%
- Activități administrative și servicii de suport28 · 8,4%
- Construcții22 · 6,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice18 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte49 · 14,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 11,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 10,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 8,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație28 · 8,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare25 · 7,5%
- Silvicultură și exploatare forestieră23 · 6,9%
- Lucrări speciale de construcții19 · 5,7%
- Construcții de clădiri17 · 5,1%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)15 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Dorna Candrenilor?
Populația localității Dorna Candrenilor este de 3.146 (2026), pe locul 1.482 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Dorna Candrenilor?
Dorna Candrenilor are o suprafață de 137,4 km², cu o densitate a populației de 23 loc./km².
Populația din Dorna Candrenilor crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Dorna Candrenilor a trecut de la 3.073 la 3.146, adică o variație de +2,4%.
Unde se află Dorna Candrenilor?
Dorna Candrenilor se află în județul Suceava. Latitudine 47,353, longitudine 25,252.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Dorna Candrenilor?
În Dorna Candrenilor, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 195 ‰ (2025), pe locul 132 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Dorna Candrenilor?
În Dorna Candrenilor, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 7,63 ‰ (2025), pe locul 126 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Dorna Candrenilor?
Cele mai apropiate de Dorna Candrenilor sunt: Coșna (5,7 km), Vatra Dornei (8,6 km), Iacobeni (9,0 km), Șaru Dornei (11 km), Ciocănești (15 km).