Hănțești: populație și statistici
Hănțești are o populație de 4.113 (2026), pe o suprafață de 40,7 km², cu o densitate a populației de 101 loc./km². Se află pe locul 1.037 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +3,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.113
- 40,7 km²
- 101 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Hănțești ocupă locul 59 (număr de localități: 114).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 14,1 ‰ în Hănțești, față de o medie de 9,1 ‰ în județul Suceava și 6,7 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 375,2 ‰ în Hănțești, față de o medie de 400,4 ‰ în județul Suceava și 470,2 ‰ la nivel național.
Hănțești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 44).
Hănțești în cifre
Unde se află Hănțești?
Populația din Hănțești în timp
Populația localității Hănțești a fost de 3.972 în 2016 și de 4.113 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.002 |
| 2022 | 3.976 |
| 2023 | 3.964 |
| 2024 | 4.030 |
| 2025 | 4.087 |
| 2026 | 4.113 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.697.
- Cea mai apropiată localitate este Siminicea, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dumbrăveni (populație: 11.143), la 9,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hănțești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hănțești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.186 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.793 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 82 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.455 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hănțești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,11 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 240 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.543 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 1.460 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 375,2 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.877 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,7 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.177 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,46 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 870 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Hănțești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,7 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.528 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,92 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 980 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hănțești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 42 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.529 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Hănțești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 83 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 857 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,9 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.144 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Hănțești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hănțești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 104 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hănțești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor55 · 28,5%
- Transport și depozitare30 · 15,5%
- Industria prelucrătoare17 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante16 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 7,8%
- Construcții14 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice10 · 5,2%
- Alte activități de servicii10 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 22,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte27 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 13,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 7,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 6,7%
- Lucrări speciale de construcții12 · 6,2%
- Construcții de clădiri11 · 5,7%
- Activități de închiriere și leasing10 · 5,2%
- Activități poștale și de curier7 · 3,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)6 · 3,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hănțești?
Populația localității Hănțești este de 4.113 (2026), pe locul 1.037 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hănțești?
Hănțești are o suprafață de 40,7 km², cu o densitate a populației de 101 loc./km².
Populația din Hănțești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hănțești a trecut de la 3.972 la 4.113, adică o variație de +3,5%.
Unde se află Hănțești?
Hănțești se află în județul Suceava. Latitudine 47,748, longitudine 26,358.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hănțești?
În Hănțești, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 14,1 ‰ (2025), pe locul 82 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hănțești?
În Hănțești, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 375,2 ‰ (2025), pe locul 2.877 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Hănțești?
Cele mai apropiate de Hănțești sunt: Siminicea (4,4 km), Adâncata (4,7 km), Bucecea (6,0 km), Mitocu Dragomirnei (8,8 km), Dumbrăveni (9,7 km).