Mănăstirea Humorului: populație și statistici
Mănăstirea Humorului are o populație de 3.780 (2026), pe o suprafață de 99,1 km², cu o densitate a populației de 38,2 loc./km². Se află pe locul 1.167 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.780
- 99,1 km²
- 38 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Mănăstirea Humorului ocupă locul 67 (număr de localități: 114).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 35 ‰ în Mănăstirea Humorului, față de o medie de 169 ‰ în județul Suceava și 163 ‰ la nivel național.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 8,4 în Mănăstirea Humorului, față de o medie de 2,1 înnoptări în județul Suceava și 2,0 înnoptări la nivel național.
Mănăstirea Humorului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 85).
Mănăstirea Humorului în cifre
Unde se află Mănăstirea Humorului?
Populația din Mănăstirea Humorului în timp
Populația localității Mănăstirea Humorului a fost de 3.736 în 2016 și de 3.780 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.807 |
| 2022 | 3.763 |
| 2023 | 3.751 |
| 2024 | 3.775 |
| 2025 | 3.792 |
| 2026 | 3.780 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.875.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cacica, la 5,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vama (populație: 6.175), la 9,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mănăstirea Humorului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mănăstirea Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.635 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.336 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 575 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mănăstirea Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,91 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 589 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.624 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 1.371 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 429,6 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.303 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,0 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 161 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,70 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 286 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mănăstirea Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,3 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 759 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,44 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 700 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mănăstirea Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 105 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 949 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mănăstirea Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 8,4 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 63 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 3.485 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 68 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 183,6 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 66 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Mănăstirea Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,61 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 568 din 1.695 |
Educație
| Indicator | Mănăstirea Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 35 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.095 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mănăstirea Humorului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor111 · 19,8%
- Transport și depozitare86 · 15,4%
- Industria prelucrătoare68 · 12,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit58 · 10,4%
- Activități administrative și servicii de suport47 · 8,4%
- Construcții42 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante38 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice29 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor85 · 15,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte79 · 14,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor64 · 11,4%
- Silvicultură și exploatare forestieră56 · 10,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi52 · 9,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)49 · 8,8%
- Activități de închiriere și leasing36 · 6,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare34 · 6,1%
- Lucrări speciale de construcții33 · 5,9%
- Construcții de clădiri29 · 5,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mănăstirea Humorului?
Populația localității Mănăstirea Humorului este de 3.780 (2026), pe locul 1.167 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mănăstirea Humorului?
Mănăstirea Humorului are o suprafață de 99,1 km², cu o densitate a populației de 38 loc./km².
Populația din Mănăstirea Humorului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mănăstirea Humorului a trecut de la 3.736 la 3.780, adică o variație de +1,2%.
Unde se află Mănăstirea Humorului?
Mănăstirea Humorului se află în județul Suceava. Latitudine 47,628, longitudine 25,822.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mănăstirea Humorului?
În Mănăstirea Humorului, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 35 ‰ (2025), pe locul 3.095 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Mănăstirea Humorului?
În Mănăstirea Humorului, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 8,4 înnoptări (2025), pe locul 63 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Care localități se învecinează cu Mănăstirea Humorului?
Cele mai apropiate de Mănăstirea Humorului sunt: Cacica (5,9 km), Poieni-Solca (8,3 km), Solca (8,3 km), Vama (9,1 km), Gura Humorului (9,7 km).