Capu Câmpului: populație și statistici
Capu Câmpului are o populație de 2.508 (2026), pe o suprafață de 52,9 km², cu o densitate a populației de 47,5 loc./km². Se află pe locul 1.915 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.508
- 52,9 km²
- 48 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Capu Câmpului ocupă locul 96 (număr de localități: 114).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 14,1% în Capu Câmpului, față de o medie de 2,7% în județul Suceava și 2,0% la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 70,7 m² în Capu Câmpului, față de o medie de 55,7 m² în județul Suceava și 51,1 m² la nivel național.
Capu Câmpului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 29).
Capu Câmpului în cifre
Unde se află Capu Câmpului?
Populația din Capu Câmpului în timp
Populația localității Capu Câmpului a fost de 2.489 în 2016 și de 2.508 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.515 |
| 2022 | 2.505 |
| 2023 | 2.497 |
| 2024 | 2.511 |
| 2025 | 2.521 |
| 2026 | 2.508 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.402.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Păltinoasa (populație: 6.133), la 4,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Capu Câmpului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Capu Câmpului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.211 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,9 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.900 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 381 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Capu Câmpului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,26 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 1.987 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,20 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.465 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.086 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 2.282 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 433,0 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.244 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 70,7 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 143 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,59 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 807 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Capu Câmpului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,9 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.433 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,20 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.393 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Capu Câmpului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 14,1% | 2,7% | 2,3% | pe locul 83 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Capu Câmpului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 8 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.176 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,0 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.128 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Capu Câmpului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 15,2 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.103 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,06 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 646 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Capu Câmpului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.963 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.772 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Capu Câmpului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 124 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 636 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,0 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.308 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Capu Câmpului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare31 · 20,9%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor29 · 19,6%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 10,8%
- Hoteluri și restaurante14 · 9,5%
- Tranzacții imobiliare13 · 8,8%
- Industria prelucrătoare10 · 6,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 6,1%
- Construcții8 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte29 · 19,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 15,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 14,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 13,5%
- Tranzacții imobiliare13 · 8,8%
- Activități de închiriere și leasing13 · 8,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 8,1%
- Activități poștale și de curier8 · 5,4%
- Silvicultură și exploatare forestieră7 · 4,7%
- Lucrări speciale de construcții7 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Capu Câmpului?
Populația localității Capu Câmpului este de 2.508 (2026), pe locul 1.915 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Capu Câmpului?
Capu Câmpului are o suprafață de 52,9 km², cu o densitate a populației de 48 loc./km².
Populația din Capu Câmpului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Capu Câmpului a trecut de la 2.489 la 2.508, adică o variație de +0,8%.
Unde se află Capu Câmpului?
Capu Câmpului se află în județul Suceava. Latitudine 47,510, longitudine 25,953.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Capu Câmpului?
În Capu Câmpului, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 14,1% (2026), pe locul 83 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Capu Câmpului?
În Capu Câmpului, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 70,7 m² (2025), pe locul 143 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Capu Câmpului?
Cele mai apropiate de Capu Câmpului sunt: Păltinoasa (4,5 km), Valea Moldovei (4,8 km), Berchișești (6,1 km), Gura Humorului (6,9 km), Ciprian Porumbescu (9,8 km).