Fântâna Mare: populație și statistici
Fântâna Mare are o populație de 2.641 (2026), pe o suprafață de 30,7 km², cu o densitate a populației de 85,9 loc./km². Se află pe locul 1.814 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.641
- 30,7 km²
- 86 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Fântâna Mare ocupă locul 92 (număr de localități: 114).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 48 ‰ în Fântâna Mare, față de o medie de 169 ‰ în județul Suceava și 163 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 6,06 ‰ în Fântâna Mare, față de o medie de 2,87 ‰ în județul Suceava și 1,87 ‰ la nivel național.
Fântâna Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 42).
Fântâna Mare în cifre
Unde se află Fântâna Mare?
Populația din Fântâna Mare în timp
Populația localității Fântâna Mare a fost de 2.612 în 2016 și de 2.641 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.615 |
| 2022 | 2.599 |
| 2023 | 2.626 |
| 2024 | 2.647 |
| 2025 | 2.655 |
| 2026 | 2.641 |
Știați că?
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.304.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bogdănești (populație: 4.094), la 4,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Fântâna Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Fântâna Mare | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.219 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,2 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 690 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.051 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.324 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Fântâna Mare | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,54 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 1.393 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 6,06 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 180 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.248 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 1.966 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 472,5 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.741 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,8 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.135 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Fântâna Mare | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,1 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.224 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,89 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.762 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Fântâna Mare | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 108 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 901 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,2% | 2,7% | 2,3% | pe locul 2.276 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Fântâna Mare | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,8 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 391 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 733 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 281 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 24,6 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 407 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Fântâna Mare | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,5 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.249 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,70 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 706 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Fântâna Mare | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Fântâna Mare | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 48 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.983 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Fântâna Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor56 · 19,4%
- Transport și depozitare44 · 15,2%
- Activități administrative și servicii de suport28 · 9,7%
- Construcții27 · 9,3%
- Industria prelucrătoare26 · 9,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice22 · 7,6%
- Alte activități de servicii19 · 6,6%
- Tranzacții imobiliare13 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 14,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 13,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte39 · 13,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi27 · 9,3%
- Lucrări speciale de construcții24 · 8,3%
- Construcții de clădiri18 · 6,2%
- Activități de închiriere și leasing16 · 5,5%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice14 · 4,8%
- Tranzacții imobiliare13 · 4,5%
- Lucrări de geniu civil12 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Fântâna Mare?
Populația localității Fântâna Mare este de 2.641 (2026), pe locul 1.814 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Fântâna Mare?
Fântâna Mare are o suprafață de 30,7 km², cu o densitate a populației de 86 loc./km².
Populația din Fântâna Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Fântâna Mare a trecut de la 2.612 la 2.641, adică o variație de +1,1%.
Unde se află Fântâna Mare?
Fântâna Mare se află în județul Suceava. Latitudine 47,407, longitudine 26,289.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fântâna Mare?
În Fântâna Mare, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 48 ‰ (2025), pe locul 2.983 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fântâna Mare?
În Fântâna Mare, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 6,06 ‰ (2025), pe locul 180 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Fântâna Mare?
Cele mai apropiate de Fântâna Mare sunt: Bogdănești (4,5 km), Baia (5,7 km), Fălticeni (6,3 km), Vadu Moldovei (6,5 km), Boroaia (7,0 km).