Frasin: populație și statistici
Frasin are o populație de 6.464 (2026), pe o suprafață de 83,6 km², cu o densitate a populației de 77,3 loc./km². Se află pe locul 492 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.464
- 83,6 km²
- 77 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Frasin ocupă locul 27 (număr de localități: 114).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,5 în Frasin, față de o medie de 2,9 la 10 000 loc. în județul Suceava și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,15 ‰ în Frasin, față de o medie de 0,72 ‰ în județul Suceava și 1,08 ‰ la nivel național.
Frasin: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 94).
Frasin în cifre
Unde se află Frasin?
Populația din Frasin în timp
Populația localității Frasin a fost de 6.634 în 2016 și de 6.464 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.554 |
| 2022 | 6.520 |
| 2023 | 6.494 |
| 2024 | 6.477 |
| 2025 | 6.441 |
| 2026 | 6.464 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.707.
- Cea mai apropiată localitate este Vama, la 7,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gura Humorului (populație: 17.369), la 9,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Frasin
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Frasin | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,7 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.428 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.777 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 706 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.010 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Frasin | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,52 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 1.916 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,77 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.880 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.494 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 633 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 385,8 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.801 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,6 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 399 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,39 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 906 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Frasin | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,18 km | 3,31 km | 6,17 km | pe locul 724 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 121 m³ | 3.527 m³ | 325.688 m³ | pe locul 821 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Frasin | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,0 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.308 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,86 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.797 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Frasin | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 113 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 850 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,1% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.202 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Frasin | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,0 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 342 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 374 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 443 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 27,7 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 366 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Frasin | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 67,6 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 200 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,61 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 724 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Frasin | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,15 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.083 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Frasin | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.037 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,5 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.929 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Frasin
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor123 · 18,6%
- Transport și depozitare105 · 15,9%
- Activități administrative și servicii de suport70 · 10,6%
- Industria prelucrătoare62 · 9,4%
- Construcții52 · 7,9%
- Hoteluri și restaurante49 · 7,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice36 · 5,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit35 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor94 · 14,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte93 · 14,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor84 · 12,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi74 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții43 · 6,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație42 · 6,3%
- Activități de închiriere și leasing41 · 6,2%
- Construcții de clădiri39 · 5,9%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)32 · 4,8%
- Tranzacții imobiliare32 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Frasin?
Populația localității Frasin este de 6.464 (2026), pe locul 492 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Frasin?
Frasin are o suprafață de 83,6 km², cu o densitate a populației de 77 loc./km².
Populația din Frasin crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Frasin a trecut de la 6.634 la 6.464, adică o variație de −2,6%.
Unde se află Frasin?
Frasin se află în județul Suceava. Latitudine 47,518, longitudine 25,782.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Frasin?
În Frasin, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,5 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.929 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Frasin?
În Frasin, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,15 ‰ (2024), pe locul 2.083 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Frasin?
Cele mai apropiate de Frasin sunt: Vama (7,3 km), Stulpicani (8,6 km), Gura Humorului (9,0 km), Mănăstirea Humorului (13 km), Capu Câmpului (13 km).