Râșca: populație și statistici
Râșca are o populație de 5.205 (2026), pe o suprafață de 208,8 km², cu o densitate a populației de 24,9 loc./km². Se află pe locul 697 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.205
- 208,8 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Râșca ocupă locul 46 (număr de localități: 114).
Medici la 1 000 de locuitori: 0,19 ‰ în Râșca, față de o medie de 1,44 ‰ în județul Suceava și 3,53 ‰ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,7 ‰ în Râșca, față de o medie de 30,8 ‰ în județul Suceava și 29,5 ‰ la nivel național.
Râșca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 59).
Râșca în cifre
Unde se află Râșca?
Populația din Râșca în timp
Populația localității Râșca a fost de 5.175 în 2016 și de 5.205 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.148 |
| 2022 | 5.171 |
| 2023 | 5.182 |
| 2024 | 5.219 |
| 2025 | 5.200 |
| 2026 | 5.205 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 29.241.
- Densitatea populației sale este de 3,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bogdănești, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Fălticeni (populație: 29.320), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Râșca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Râșca | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.271 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.666 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,2 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 420 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Râșca | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,23 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 332 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.145 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 833 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 412,1 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.537 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,6 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 899 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,92 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 674 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Râșca | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,2 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.951 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,31 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.401 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Râșca | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 92 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.135 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,1% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.202 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Râșca | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 27 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.058 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,7 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.241 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Râșca | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.726 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.677 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,58 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 800 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Râșca | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 114 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 846 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Râșca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor82 · 22,8%
- Transport și depozitare59 · 16,4%
- Construcții47 · 13,1%
- Industria prelucrătoare45 · 12,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit39 · 10,9%
- Activități administrative și servicii de suport26 · 7,2%
- Hoteluri și restaurante19 · 5,3%
- Tranzacții imobiliare12 · 3,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor59 · 16,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte56 · 15,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor55 · 15,3%
- Lucrări speciale de construcții42 · 11,7%
- Construcții de clădiri41 · 11,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)36 · 10,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră34 · 9,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi34 · 9,5%
- Lucrări de geniu civil19 · 5,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație18 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Râșca?
Populația localității Râșca este de 5.205 (2026), pe locul 697 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Râșca?
Râșca are o suprafață de 208,8 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Râșca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Râșca a trecut de la 5.175 la 5.205, adică o variație de +0,6%.
Unde se află Râșca?
Râșca se află în județul Suceava. Latitudine 47,356, longitudine 26,231.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râșca?
În Râșca, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,19 ‰ (2024), pe locul 2.726 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Râșca?
În Râșca, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,7 ‰ (2025), pe locul 1.241 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Râșca?
Cele mai apropiate de Râșca sunt: Bogdănești (4,1 km), Fântâna Mare (7,1 km), Baia (7,2 km), Boroaia (8,0 km), Cornu Luncii (11 km).