Crucea (Suceava): populație și statistici
Crucea are o populație de 1.886 (2026), pe o suprafață de 147,1 km², cu o densitate a populației de 12,8 loc./km². Se află pe locul 2.431 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.886
- 147,1 km²
- 13 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Crucea ocupă locul 107 (număr de localități: 114).
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 2,39 km în Crucea, față de o medie de 3,50 km în județul Suceava și 4,84 km la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,80 km în Crucea, față de o medie de 2,74 km în județul Suceava și 3,05 km la nivel național.
Crucea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Crucea în cifre
Unde se află Crucea?
Populația din Crucea în timp
Populația localității Crucea a fost de 2.103 în 2016 și de 1.886 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.970 |
| 2022 | 1.955 |
| 2023 | 1.942 |
| 2024 | 1.923 |
| 2025 | 1.910 |
| 2026 | 1.886 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 20.608.
- Densitatea populației sale este de 7,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ostra (populație: 3.359), la 7,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Crucea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Crucea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,2 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.431 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,9 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 343 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.772 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Crucea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,39 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 2.547 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,12 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 902 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 899 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 2.636 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 476,7 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.686 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,1 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.216 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Crucea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 29,7 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.554 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,06 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.498 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Crucea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 106 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 930 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Crucea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 3,1 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 154 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.673 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 142 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 42,4 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 253 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Crucea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,80 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 1.577 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Crucea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,06 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 203 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Crucea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 64 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 749 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Crucea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor30 · 23,6%
- Transport și depozitare18 · 14,2%
- Industria prelucrătoare14 · 11,0%
- Hoteluri și restaurante14 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 9,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 7,1%
- Construcții7 · 5,5%
- Arte, spectacole și activități recreative6 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 15,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 12,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 11,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 9,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)10 · 7,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră9 · 7,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare8 · 6,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 5,5%
- Construcții de clădiri6 · 4,7%
- Lucrări speciale de construcții6 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Crucea?
Populația localității Crucea este de 1.886 (2026), pe locul 2.431 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Crucea?
Crucea are o suprafață de 147,1 km², cu o densitate a populației de 13 loc./km².
Populația din Crucea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Crucea a trecut de la 2.103 la 1.886, adică o variație de −10,3%.
Unde se află Crucea?
Crucea se află în județul Suceava. Latitudine 47,350, longitudine 25,633.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Crucea?
În Crucea, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 2,39 km (2025), pe locul 2.547 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Crucea?
În Crucea, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,80 km (2025), pe locul 1.577 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Crucea?
Cele mai apropiate de Crucea sunt: Ostra (7,4 km), Broșteni (13 km), Stulpicani (13 km), Dorna-Arini (14 km), Vatra Dornei (20 km).