Rădășeni: populație și statistici
Rădășeni are o populație de 3.945 (2026), pe o suprafață de 40,8 km², cu o densitate a populației de 96,8 loc./km². Se află pe locul 1.101 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.945
- 40,8 km²
- 97 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Rădășeni ocupă locul 64 (număr de localități: 114).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 1,3 m³ în Rădășeni, față de o medie de 26,8 m³ în județul Suceava și 39,9 m³ la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 2,5 ‰ în Rădășeni, față de o medie de 30,8 ‰ în județul Suceava și 29,5 ‰ la nivel național.
Rădășeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 56).
Rădășeni în cifre
Unde se află Rădășeni?
Populația din Rădășeni în timp
Populația localității Rădășeni a fost de 4.231 în 2016 și de 3.945 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.026 |
| 2022 | 3.984 |
| 2023 | 3.987 |
| 2024 | 3.994 |
| 2025 | 3.967 |
| 2026 | 3.945 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.707.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Fălticeni (populație: 29.320), la 5,1 km distanță.
Toți indicatorii pentru Rădășeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Rădășeni | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.283 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.298 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,8 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.133 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.013 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Rădășeni | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,09 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 2.431 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,77 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.082 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.808 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 1.134 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 458,3 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.918 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,1 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.241 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,04 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 373 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Rădășeni | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,6 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.641 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,52 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.130 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Rădășeni | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 55 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.036 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Rădășeni | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 119 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 761 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,5 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.253 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Rădășeni | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 1,3 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.624 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,17 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 1.047 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Rădășeni | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.458 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.125 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Rădășeni | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,5 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.272 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Rădășeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor70 · 23,3%
- Transport și depozitare48 · 16,0%
- Industria prelucrătoare25 · 8,3%
- Construcții22 · 7,3%
- Activități administrative și servicii de suport22 · 7,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit21 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare13 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor56 · 18,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 14,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte41 · 13,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi22 · 7,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe20 · 6,7%
- Lucrări speciale de construcții20 · 6,7%
- Tranzacții imobiliare13 · 4,3%
- Construcții de clădiri12 · 4,0%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice12 · 4,0%
- Activități poștale și de curier11 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Rădășeni?
Populația localității Rădășeni este de 3.945 (2026), pe locul 1.101 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Rădășeni?
Rădășeni are o suprafață de 40,8 km², cu o densitate a populației de 97 loc./km².
Populația din Rădășeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Rădășeni a trecut de la 4.231 la 3.945, adică o variație de −6,8%.
Unde se află Rădășeni?
Rădășeni se află în județul Suceava. Latitudine 47,487, longitudine 26,242.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Rădășeni?
În Rădășeni, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 1,3 m³ (2025), pe locul 2.624 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rădășeni?
În Rădășeni, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 2,5 ‰ (2025), pe locul 1.253 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Rădășeni?
Cele mai apropiate de Rădășeni sunt: Fălticeni (5,1 km), Bunești (5,7 km), Horodniceni (6,9 km), Baia (7,6 km), Cornu Luncii (8,4 km).