Pârteștii de Jos: populație și statistici
Pârteștii de Jos are o populație de 2.724 (2026), pe o suprafață de 51,3 km², cu o densitate a populației de 53,1 loc./km². Se află pe locul 1.764 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.724
- 51,3 km²
- 53 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Pârteștii de Jos ocupă locul 89 (număr de localități: 114).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,37 ‰ în Pârteștii de Jos, față de o medie de 2,42 ‰ în județul Suceava și 3,92 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 149 ‰ în Pârteștii de Jos, față de o medie de 169 ‰ în județul Suceava și 163 ‰ la nivel național.
Pârteștii de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 33).
Pârteștii de Jos în cifre
Unde se află Pârteștii de Jos?
Populația din Pârteștii de Jos în timp
Populația localității Pârteștii de Jos a fost de 2.797 în 2016 și de 2.724 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.780 |
| 2022 | 2.766 |
| 2023 | 2.738 |
| 2024 | 2.732 |
| 2025 | 2.735 |
| 2026 | 2.724 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.179.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cacica (populație: 4.257), la 4,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Pârteștii de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Pârteștii de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.131 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,3 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.336 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,4 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 905 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.719 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Pârteștii de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,18 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 1.053 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,57 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 701 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.447 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 1.621 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 531,2 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.085 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,1 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.135 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,94 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 403 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Pârteștii de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,6 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.370 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,37 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.970 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Pârteștii de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 67 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.656 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.366 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Pârteștii de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,4 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 278 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 809 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 263 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 30,1 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 341 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Pârteștii de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,0 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.190 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Pârteștii de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,37 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.450 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Pârteștii de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 149 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 349 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Pârteștii de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor44 · 28,2%
- Industria prelucrătoare15 · 9,6%
- Hoteluri și restaurante15 · 9,6%
- Transport și depozitare14 · 9,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 8,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 7,1%
- Construcții10 · 6,4%
- Alte activități de servicii10 · 6,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor33 · 21,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor22 · 14,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 8,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare10 · 6,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 5,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 5,8%
- Lucrări speciale de construcții7 · 4,5%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)6 · 3,8%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice6 · 3,8%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice6 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Pârteștii de Jos?
Populația localității Pârteștii de Jos este de 2.724 (2026), pe locul 1.764 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Pârteștii de Jos?
Pârteștii de Jos are o suprafață de 51,3 km², cu o densitate a populației de 53 loc./km².
Populația din Pârteștii de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Pârteștii de Jos a trecut de la 2.797 la 2.724, adică o variație de −2,6%.
Unde se află Pârteștii de Jos?
Pârteștii de Jos se află în județul Suceava. Latitudine 47,615, longitudine 25,955.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pârteștii de Jos?
În Pârteștii de Jos, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,37 ‰ (2026), pe locul 2.970 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Pârteștii de Jos?
În Pârteștii de Jos, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 149 ‰ (2025), pe locul 349 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Pârteștii de Jos?
Cele mai apropiate de Pârteștii de Jos sunt: Cacica (4,6 km), Comănești (6,1 km), Păltinoasa (7,2 km), Ilișești (7,4 km), Botoșana (8,3 km).