Vama (Suceava): populație și statistici
Vama are o populație de 6.175 (2026), pe o suprafață de 136,0 km², cu o densitate a populației de 45,4 loc./km². Se află pe locul 530 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: −0,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.175
- 136,0 km²
- 45 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Vama ocupă locul 30 (număr de localități: 114).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,6 în Vama, față de o medie de 2,9 la 10 000 loc. în județul Suceava și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 101,2 ‰ în Vama, față de o medie de 30,8 ‰ în județul Suceava și 29,5 ‰ la nivel național.
Vama: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 152).
Vama în cifre
Unde se află Vama?
Populația din Vama în timp
Populația localității Vama a fost de 6.190 în 2016 și de 6.175 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.186 |
| 2022 | 6.169 |
| 2023 | 6.176 |
| 2024 | 6.200 |
| 2025 | 6.225 |
| 2026 | 6.175 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.048.
- Densitatea populației sale este de 2,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Frasin, la 7,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gura Humorului (populație: 17.369), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vama
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vama | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.406 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,1 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.791 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.716 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vama | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,37 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 2.171 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,59 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 695 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.374 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 681 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 384,5 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.807 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 66,2 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 281 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,97 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.161 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vama | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 55,5 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 355 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,24 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 796 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vama | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 134 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 689 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,1% | 2,7% | 2,3% | pe locul 888 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vama | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 3,6 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 134 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.766 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 133 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 101,2 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 109 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Vama | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,0 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.519 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,13 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 1.524 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vama | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.339 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 654 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vama | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 85 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.829 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,6 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.871 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vama
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor215 · 21,1%
- Transport și depozitare159 · 15,6%
- Industria prelucrătoare128 · 12,5%
- Construcții90 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante86 · 8,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit68 · 6,7%
- Activități administrative și servicii de suport65 · 6,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice44 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor152 · 14,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte146 · 14,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor139 · 13,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi98 · 9,6%
- Lucrări speciale de construcții76 · 7,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)67 · 6,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație63 · 6,2%
- Construcții de clădiri60 · 5,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră56 · 5,5%
- Hoteluri și alte facilități de cazare46 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vama?
Populația localității Vama este de 6.175 (2026), pe locul 530 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vama?
Vama are o suprafață de 136,0 km², cu o densitate a populației de 45 loc./km².
Populația din Vama crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vama a trecut de la 6.190 la 6.175, adică o variație de −0,2%.
Unde se află Vama?
Vama se află în județul Suceava. Latitudine 47,574, longitudine 25,730.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vama?
În Vama, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,6 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.871 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vama?
În Vama, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 101,2 ‰ (2025), pe locul 109 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Vama?
Cele mai apropiate de Vama sunt: Frasin (7,3 km), Frumosu (8,8 km), Mănăstirea Humorului (9,1 km), Gura Humorului (12 km), Câmpulung Moldovenesc (14 km).