Horodnic de Jos: populație și statistici
Horodnic de Jos are o populație de 2.426 (2026), pe o suprafață de 25,9 km², cu o densitate a populației de 93,7 loc./km². Se află pe locul 1.971 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.426
- 25,9 km²
- 94 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Horodnic de Jos ocupă locul 99 (număr de localități: 114).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 7,01 ‰ în Horodnic de Jos, față de o medie de 2,87 ‰ în județul Suceava și 1,87 ‰ la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 14 ‰ în Horodnic de Jos, față de o medie de 968 ‰ în județul Suceava și 930 ‰ la nivel național.
Horodnic de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 26).
Horodnic de Jos în cifre
Unde se află Horodnic de Jos?
Populația din Horodnic de Jos în timp
Populația localității Horodnic de Jos a fost de 2.458 în 2016 și de 2.426 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.462 |
| 2022 | 2.452 |
| 2023 | 2.447 |
| 2024 | 2.450 |
| 2025 | 2.454 |
| 2026 | 2.426 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.625.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Frătăuții Vechi (populație: 6.081), la 4,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Horodnic de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Horodnic de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.466 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 690 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 993 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Horodnic de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 7,01 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 147 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.098 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 2.260 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 452,6 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.988 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,4 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 536 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,89 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 410 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Horodnic de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,1 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.587 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,24 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.366 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Horodnic de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 136 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 675 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Horodnic de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 14 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.130 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.010 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Horodnic de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.917 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.714 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.308 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Horodnic de Jos | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 71 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.435 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Horodnic de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 20,0%
- Industria prelucrătoare18 · 12,9%
- Transport și depozitare17 · 12,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 12,1%
- Construcții12 · 8,6%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 6,4%
- Hoteluri și restaurante6 · 4,3%
- Informații și comunicații6 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 18,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 12,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 9,3%
- Lucrări speciale de construcții10 · 7,1%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management9 · 6,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)8 · 5,7%
- Publicitate și activități de studiere a pieței8 · 5,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 5,0%
- Construcții de clădiri6 · 4,3%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice6 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Horodnic de Jos?
Populația localității Horodnic de Jos este de 2.426 (2026), pe locul 1.971 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Horodnic de Jos?
Horodnic de Jos are o suprafață de 25,9 km², cu o densitate a populației de 94 loc./km².
Populația din Horodnic de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Horodnic de Jos a trecut de la 2.458 la 2.426, adică o variație de −1,3%.
Unde se află Horodnic de Jos?
Horodnic de Jos se află în județul Suceava. Latitudine 47,869, longitudine 25,865.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Horodnic de Jos?
În Horodnic de Jos, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 7,01 ‰ (2025), pe locul 147 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Horodnic de Jos?
În Horodnic de Jos, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 14 ‰ (2025), pe locul 1.130 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Horodnic de Jos?
Cele mai apropiate de Horodnic de Jos sunt: Frătăuții Vechi (4,6 km), Rădăuți (5,0 km), Gălănești (5,1 km), Horodnic de Sus (7,0 km), Volovăț (7,6 km).