Gura Humorului: populație și statistici
Gura Humorului are o populație de 17.369 (2026), pe o suprafață de 70,5 km², cu o densitate a populației de 246 loc./km². Se află pe locul 130 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 17.369
- 70,5 km²
- 246 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Gura Humorului ocupă locul 6 (număr de localități: 114).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 231 ‰ în Gura Humorului, față de o medie de 169 ‰ în județul Suceava și 163 ‰ la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 6.706 ‰ în Gura Humorului, față de o medie de 968 ‰ în județul Suceava și 930 ‰ la nivel național.
Gura Humorului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 389).
Gura Humorului în cifre
Unde se află Gura Humorului?
Populația din Gura Humorului în timp
Populația localității Gura Humorului a fost de 17.088 în 2016 și de 17.369 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 17.910 |
| 2022 | 17.728 |
| 2023 | 17.683 |
| 2024 | 17.605 |
| 2025 | 17.356 |
| 2026 | 17.369 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Suceava pentru „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.870.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Păltinoasa, la 5,3 km.
Toți indicatorii pentru Gura Humorului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gura Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,0 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.400 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.657 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gura Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,64 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 2.509 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,15 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.513 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 6.874 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 154 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 395,8 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.708 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 68,5 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 213 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,30 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 550 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Gura Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,39 km | 3,31 km | 6,17 km | pe locul 803 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 324 m³ | 3.527 m³ | 325.688 m³ | pe locul 388 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Gura Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 47,6 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 572 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,02 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.641 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gura Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 213 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 362 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.366 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gura Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 12,0 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 48 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 6.706 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 40 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 154,0 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 76 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gura Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,0 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 895 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,53 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 1.209 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gura Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,48 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 205 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,92 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 293 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gura Humorului | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 231 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 66 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,0 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.308 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gura Humorului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor485 · 18,8%
- Transport și depozitare312 · 12,1%
- Activități administrative și servicii de suport281 · 10,9%
- Tranzacții imobiliare209 · 8,1%
- Hoteluri și restaurante207 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice184 · 7,1%
- Industria prelucrătoare182 · 7,1%
- Construcții159 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor389 · 15,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor282 · 10,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte279 · 10,8%
- Tranzacții imobiliare209 · 8,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi202 · 7,8%
- Activități de închiriere și leasing195 · 7,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație168 · 6,5%
- Lucrări speciale de construcții132 · 5,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare128 · 5,0%
- Activități sportive, de agrement și recreative121 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gura Humorului?
Populația localității Gura Humorului este de 17.369 (2026), pe locul 130 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gura Humorului?
Gura Humorului are o suprafață de 70,5 km², cu o densitate a populației de 246 loc./km².
Populația din Gura Humorului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gura Humorului a trecut de la 17.088 la 17.369, adică o variație de +1,6%.
Unde se află Gura Humorului?
Gura Humorului se află în județul Suceava. Latitudine 47,554, longitudine 25,889.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Humorului?
În Gura Humorului, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 231 ‰ (2025), pe locul 66 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Humorului?
În Gura Humorului, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 6.706 ‰ (2025), pe locul 40 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Gura Humorului?
Cele mai apropiate de Gura Humorului sunt: Păltinoasa (5,3 km), Capu Câmpului (6,9 km), Pârteștii de Jos (8,4 km), Cacica (8,9 km), Frasin (9,0 km).