Ostra: populație și statistici
Ostra are o populație de 3.359 (2026), pe o suprafață de 103,0 km², cu o densitate a populației de 32,6 loc./km². Se află pe locul 1.359 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +5,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.359
- 103,0 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Ostra ocupă locul 73 (număr de localități: 114).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 344,2 ‰ în Ostra, față de o medie de 400,4 ‰ în județul Suceava și 470,2 ‰ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 24,1 ‰ în Ostra, față de o medie de 17,2 ‰ în județul Suceava și 20,1 ‰ la nivel național.
Ostra: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 44).
Ostra în cifre
Unde se află Ostra?
localități vecine
- Crucea7,4 km · 1.886
- Stulpicani9,0 km · 5.908
- Broșteni14 km · 6.000
- Slatina14 km · 5.635
- Frasin18 km · 6.464
- Mălini20 km · 7.918
- Borca21 km · 6.235
- Dorna-Arini21 km · 2.914
Toate localitățile din județul Suceava
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Ostra în timp
Populația localității Ostra a fost de 3.179 în 2016 și de 3.359 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.472 |
| 2022 | 3.445 |
| 2023 | 3.421 |
| 2024 | 3.405 |
| 2025 | 3.391 |
| 2026 | 3.359 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.429.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Crucea, la 7,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Stulpicani (populație: 5.908), la 9,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ostra
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ostra | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,9 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.850 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,1 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 325 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,7 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.172 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.788 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ostra | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,74 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 2.494 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,98 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 562 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.156 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 2.154 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 344,2 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.041 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,0 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.853 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,79 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 717 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ostra | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,6 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.916 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,89 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.644 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ostra | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 42 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.529 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,9% | 2,7% | 2,3% | pe locul 554 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ostra | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 25,3 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.443 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,73 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 1.389 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ostra | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,89 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 323 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ostra | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 90 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.609 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ostra
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor53 · 22,8%
- Transport și depozitare31 · 13,4%
- Industria prelucrătoare22 · 9,5%
- Construcții21 · 9,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit19 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante19 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 7,3%
- Arte, spectacole și activități recreative11 · 4,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor44 · 19,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte29 · 12,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții21 · 9,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 7,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație17 · 7,3%
- Construcții de clădiri16 · 6,9%
- Activități de închiriere și leasing13 · 5,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)12 · 5,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ostra?
Populația localității Ostra este de 3.359 (2026), pe locul 1.359 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ostra?
Ostra are o suprafață de 103,0 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Ostra crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ostra a trecut de la 3.179 la 3.359, adică o variație de +5,7%.
Unde se află Ostra?
Ostra se află în județul Suceava. Latitudine 47,365, longitudine 25,729.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ostra?
În Ostra, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 344,2 ‰ (2025), pe locul 3.041 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ostra?
În Ostra, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 24,1 ‰ (2025), pe locul 325 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Ostra?
Cele mai apropiate de Ostra sunt: Crucea (7,4 km), Stulpicani (9,0 km), Broșteni (14 km), Slatina (14 km), Frasin (18 km).