Salcea: populație și statistici
Salcea are o populație de 11.593 (2026), pe o suprafață de 55,7 km², cu o densitate a populației de 208 loc./km². Se află pe locul 200 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +10,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 11.593
- 55,7 km²
- 208 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Salcea ocupă locul 11 (număr de localități: 114).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 318,5 ‰ în Salcea, față de o medie de 400,4 ‰ în județul Suceava și 470,2 ‰ la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 14,4 ‰ în Salcea, față de o medie de 9,1 ‰ în județul Suceava și 6,7 ‰ la nivel național.
Salcea: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 171).
Salcea în cifre
Unde se află Salcea?
Populația din Salcea în timp
Populația localității Salcea a fost de 10.487 în 2016 și de 11.593 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 11.012 |
| 2022 | 11.104 |
| 2023 | 11.238 |
| 2024 | 11.384 |
| 2025 | 11.526 |
| 2026 | 11.593 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.800.
- Densitatea populației sale este de 2,3 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Dumbrăveni, la 4,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Suceava (populație: 115.336), la 8,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Salcea
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Salcea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.149 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,4 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 835 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 14,4 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 72 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,3 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.015 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Salcea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,05 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 2.042 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,61 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 208 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.692 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 325 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 318,5 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.106 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,9 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 713 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,62 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 296 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Salcea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,95 km | 3,31 km | 6,17 km | pe locul 747 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 140 m³ | 3.527 m³ | 325.688 m³ | pe locul 785 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Salcea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,6 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.406 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,85 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.017 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Salcea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 114 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 844 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Salcea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,5 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.959 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,94 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 873 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Salcea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.053 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Salcea | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 135 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 485 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Salcea
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor237 · 24,5%
- Transport și depozitare157 · 16,2%
- Construcții139 · 14,3%
- Industria prelucrătoare92 · 9,5%
- Activități administrative și servicii de suport88 · 9,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice48 · 5,0%
- Tranzacții imobiliare43 · 4,4%
- Hoteluri și restaurante35 · 3,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor171 · 17,6%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor159 · 16,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte135 · 13,9%
- Lucrări speciale de construcții127 · 13,1%
- Construcții de clădiri105 · 10,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi85 · 8,8%
- Activități de închiriere și leasing50 · 5,2%
- Lucrări de geniu civil43 · 4,4%
- Tranzacții imobiliare43 · 4,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație34 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Salcea?
Populația localității Salcea este de 11.593 (2026), pe locul 200 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Salcea?
Salcea are o suprafață de 55,7 km², cu o densitate a populației de 208 loc./km².
Populația din Salcea crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Salcea a trecut de la 10.487 la 11.593, adică o variație de +10,5%.
Unde se află Salcea?
Salcea se află în județul Suceava. Latitudine 47,650, longitudine 26,370.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Salcea?
În Salcea, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 318,5 ‰ (2025), pe locul 3.106 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Salcea?
În Salcea, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 14,4 ‰ (2025), pe locul 72 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Salcea?
Cele mai apropiate de Salcea sunt: Dumbrăveni (4,1 km), Verești (6,4 km), Ipotești (6,7 km), Siminicea (7,8 km), Suceava (8,6 km).