Hârtop: populație și statistici
Hârtop are o populație de 2.648 (2026), pe o suprafață de 18,3 km², cu o densitate a populației de 144 loc./km². Se află pe locul 1.808 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +1,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.648
- 18,3 km²
- 144 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Hârtop ocupă locul 91 (număr de localități: 114).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 7,6 ‰ în Hârtop, față de o medie de 16,0 ‰ în județul Suceava și 18,5 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 344,0 ‰ în Hârtop, față de o medie de 400,4 ‰ în județul Suceava și 470,2 ‰ la nivel național.
Hârtop: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 42).
Hârtop în cifre
Unde se află Hârtop?
Populația din Hârtop în timp
Populația localității Hârtop a fost de 2.612 în 2016 și de 2.648 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.665 |
| 2022 | 2.679 |
| 2023 | 2.689 |
| 2024 | 2.676 |
| 2025 | 2.675 |
| 2026 | 2.648 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 2.569.
- Cea mai apropiată localitate este Vulturești, la 3,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Preutești (populație: 6.982), la 5,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Hârtop
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Hârtop | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.060 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,1 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 713 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 513 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.906 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Hârtop | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,13 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.526 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 911 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 2.604 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 344,0 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 3.042 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,2 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.077 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,38 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.687 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Hârtop | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 28,3 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.667 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,64 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.150 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Hârtop | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 77 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.439 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Hârtop | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,3 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.269 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Hârtop | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.411 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Hârtop | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 108 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.011 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Hârtop
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții43 · 22,8%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 14,8%
- Activități administrative și servicii de suport26 · 13,8%
- Transport și depozitare24 · 12,7%
- Industria prelucrătoare23 · 12,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante6 · 3,2%
- Arte, spectacole și activități recreative6 · 3,2%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții42 · 22,2%
- Construcții de clădiri36 · 19,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 10,6%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră20 · 10,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte19 · 10,1%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații18 · 9,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 9,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 6,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 6,3%
- Lucrări de geniu civil12 · 6,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Hârtop?
Populația localității Hârtop este de 2.648 (2026), pe locul 1.808 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Hârtop?
Hârtop are o suprafață de 18,3 km², cu o densitate a populației de 144 loc./km².
Populația din Hârtop crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Hârtop a trecut de la 2.612 la 2.648, adică o variație de +1,4%.
Unde se află Hârtop?
Hârtop se află în județul Suceava. Latitudine 47,491, longitudine 26,373.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hârtop?
În Hârtop, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 7,6 ‰ (2025), pe locul 3.060 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Hârtop?
În Hârtop, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 344,0 ‰ (2025), pe locul 3.042 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Hârtop?
Cele mai apropiate de Hârtop sunt: Vulturești (3,5 km), Preutești (5,7 km), Fălticeni (6,4 km), Bunești (7,9 km), Udești (9,7 km).