Panaci: populație și statistici
Panaci are o populație de 2.127 (2026), pe o suprafață de 138,0 km², cu o densitate a populației de 15,4 loc./km². Se află pe locul 2.239 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.127
- 138,0 km²
- 15 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Panaci ocupă locul 103 (număr de localități: 114).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 5,64 ‰ în Panaci, față de o medie de 2,87 ‰ în județul Suceava și 1,87 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 232 ‰ în Panaci, față de o medie de 149 ‰ în județul Suceava și 252 ‰ la nivel național.
Panaci: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 42).
Panaci în cifre
Unde se află Panaci?
Populația din Panaci în timp
Populația localității Panaci a fost de 2.294 în 2016 și de 2.127 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.227 |
| 2022 | 2.200 |
| 2023 | 2.186 |
| 2024 | 2.182 |
| 2025 | 2.152 |
| 2026 | 2.127 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 19.331.
- Densitatea populației sale este de 5,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Șaru Dornei (populație: 4.073), la 6,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Panaci
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Panaci | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.308 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.400 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.051 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,5 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Panaci | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,64 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 207 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.140 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 2.187 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 536,0 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.035 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,1 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.241 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,94 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.187 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Panaci | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 46,1 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 629 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,82 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.035 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Panaci | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 232 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 330 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.853 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Panaci | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,3 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 187 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.084 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 213 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 63,0 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 175 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Panaci | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Panaci | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 75 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.249 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,7 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 966 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Panaci
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor61 · 20,4%
- Transport și depozitare39 · 13,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit33 · 11,0%
- Hoteluri și restaurante33 · 11,0%
- Industria prelucrătoare29 · 9,7%
- Arte, spectacole și activități recreative26 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport19 · 6,4%
- Construcții17 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor42 · 14,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor39 · 13,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră29 · 9,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi28 · 9,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 8,4%
- Hoteluri și alte facilități de cazare23 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație21 · 7,0%
- Activități sportive, de agrement și recreative21 · 7,0%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)18 · 6,0%
- Lucrări speciale de construcții16 · 5,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Panaci?
Populația localității Panaci este de 2.127 (2026), pe locul 2.239 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Panaci?
Panaci are o suprafață de 138,0 km², cu o densitate a populației de 15 loc./km².
Populația din Panaci crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Panaci a trecut de la 2.294 la 2.127, adică o variație de −7,3%.
Unde se află Panaci?
Panaci se află în județul Suceava. Latitudine 47,248, longitudine 25,378.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Panaci?
În Panaci, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 5,64 ‰ (2025), pe locul 207 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Panaci?
În Panaci, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 232 ‰ (2024), pe locul 330 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Panaci?
Cele mai apropiate de Panaci sunt: Șaru Dornei (6,4 km), Dorna-Arini (11 km), Vatra Dornei (11 km), Dorna Candrenilor (15 km), Bilbor (18 km).