Ulma: populație și statistici
Ulma are o populație de 2.119 (2026), pe o suprafață de 77,5 km², cu o densitate a populației de 27,3 loc./km². Se află pe locul 2.245 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.119
- 77,5 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Ulma ocupă locul 104 (număr de localități: 114).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 6,61 ‰ în Ulma, față de o medie de 2,87 ‰ în județul Suceava și 1,87 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 12,3 ‰ în Ulma, față de o medie de 36,1 ‰ în județul Suceava și 60,3 ‰ la nivel național.
Ulma: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 13).
Ulma în cifre
Unde se află Ulma?
Populația din Ulma în timp
Populația localității Ulma a fost de 2.284 în 2016 și de 2.119 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.222 |
| 2022 | 2.199 |
| 2023 | 2.172 |
| 2024 | 2.141 |
| 2025 | 2.131 |
| 2026 | 2.119 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.859.
- Densitatea populației sale este de 3,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Brodina (populație: 3.961), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ulma
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ulma | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.597 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,4 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.268 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 600 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,0 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.772 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ulma | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 6,61 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 157 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 813 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 2.770 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 383,7 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.816 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,3 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.405 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,94 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.187 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ulma | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 12,3 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.952 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,94 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.606 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ulma | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 35 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.784 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 2,7% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Ulma | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Ulma | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 132 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 527 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,7 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 966 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ulma
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor18 · 27,7%
- Construcții10 · 15,4%
- Transport și depozitare10 · 15,4%
- Industria prelucrătoare7 · 10,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante4 · 6,2%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 20,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 18,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 13,8%
- Lucrări speciale de construcții8 · 12,3%
- Construcții de clădiri7 · 10,8%
- Lucrări de geniu civil6 · 9,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră5 · 7,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)5 · 7,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 6,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ulma?
Populația localității Ulma este de 2.119 (2026), pe locul 2.245 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ulma?
Ulma are o suprafață de 77,5 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Ulma crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ulma a trecut de la 2.284 la 2.119, adică o variație de −7,2%.
Unde se află Ulma?
Ulma se află în județul Suceava. Latitudine 47,854, longitudine 25,261.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ulma?
În Ulma, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 6,61 ‰ (2025), pe locul 157 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ulma?
În Ulma, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 12,3 ‰ (2026), pe locul 2.952 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Ulma?
Cele mai apropiate de Ulma sunt: Brodina (11 km), Izvoarele Sucevei (14 km), Moldova-Sulița (18 km), Moldovița (19 km), Straja (21 km).