Stulpicani: populație și statistici
Stulpicani are o populație de 5.908 (2026), pe o suprafață de 201,5 km², cu o densitate a populației de 29,3 loc./km². Se află pe locul 588 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.908
- 201,5 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Stulpicani ocupă locul 41 (număr de localități: 114).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 82,0 m² în Stulpicani, față de o medie de 55,7 m² în județul Suceava și 51,1 m² la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 9,3 ‰ în Stulpicani, față de o medie de 17,2 ‰ în județul Suceava și 20,1 ‰ la nivel național.
Stulpicani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 73).
Stulpicani în cifre
Unde se află Stulpicani?
Populația din Stulpicani în timp
Populația localității Stulpicani a fost de 6.098 în 2016 și de 5.908 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.028 |
| 2022 | 5.978 |
| 2023 | 5.934 |
| 2024 | 5.921 |
| 2025 | 5.892 |
| 2026 | 5.908 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Suceava pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 28.224.
- Densitatea populației sale este de 3,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Frasin, la 8,6 km.
Toți indicatorii pentru Stulpicani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stulpicani | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.735 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.062 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 513 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stulpicani | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,39 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 2.368 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,35 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.342 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.232 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 769 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 377,8 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.861 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 82,0 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 24 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Stulpicani | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,1 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.962 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,20 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.489 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stulpicani | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 66 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.697 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.317 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Stulpicani | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,3 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 658 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 140 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 721 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,1 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.117 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Stulpicani | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,0 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.416 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,95 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 1.351 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Stulpicani | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.242 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,34 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.097 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,17 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.053 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Stulpicani | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.057 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,7 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.808 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Stulpicani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor93 · 21,4%
- Transport și depozitare81 · 18,7%
- Industria prelucrătoare54 · 12,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit47 · 10,8%
- Activități administrative și servicii de suport40 · 9,2%
- Hoteluri și restaurante26 · 6,0%
- Construcții24 · 5,5%
- Tranzacții imobiliare15 · 3,5%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte73 · 16,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor66 · 15,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi62 · 14,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor60 · 13,8%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)47 · 10,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră41 · 9,4%
- Activități de închiriere și leasing33 · 7,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație24 · 5,5%
- Lucrări speciale de construcții23 · 5,3%
- Construcții de clădiri16 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Stulpicani?
Populația localității Stulpicani este de 5.908 (2026), pe locul 588 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stulpicani?
Stulpicani are o suprafață de 201,5 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Stulpicani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stulpicani a trecut de la 6.098 la 5.908, adică o variație de −3,1%.
Unde se află Stulpicani?
Stulpicani se află în județul Suceava. Latitudine 47,446, longitudine 25,740.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Stulpicani?
În Stulpicani, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 82,0 m² (2025), pe locul 24 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stulpicani?
În Stulpicani, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 9,3 ‰ (2025), pe locul 3.062 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Stulpicani?
Cele mai apropiate de Stulpicani sunt: Frasin (8,6 km), Ostra (9,0 km), Slatina (13 km), Crucea (13 km), Vama (14 km).