Mălini: populație și statistici
Mălini are o populație de 7.918 (2026), pe o suprafață de 153,2 km², cu o densitate a populației de 51,7 loc./km². Se află pe locul 373 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +0,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 7.918
- 153,2 km²
- 52 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Mălini ocupă locul 20 (număr de localități: 114).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,3 în Mălini, față de o medie de 2,9 la 10 000 loc. în județul Suceava și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,1 ‰ în Mălini, față de o medie de 17,2 ‰ în județul Suceava și 20,1 ‰ la nivel național.
Mălini: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 141).
Mălini în cifre
Unde se află Mălini?
Populația din Mălini în timp
Populația localității Mălini a fost de 7.845 în 2016 și de 7.918 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.819 |
| 2022 | 7.788 |
| 2023 | 7.791 |
| 2024 | 7.825 |
| 2025 | 7.918 |
| 2026 | 7.918 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 21.464.
- Cea mai apropiată localitate este Slatina, la 7,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Gura Humorului (populație: 17.369), la 21 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mălini
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mălini | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.748 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,1 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.009 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,2 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 661 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.324 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mălini | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,17 km | 3,50 km | 7,67 km | pe locul 2.014 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 5,56 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 212 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.287 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 383 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 415,1 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.501 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 58,5 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 740 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,80 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 206 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Mălini | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,5 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.038 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,42 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 388 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mălini | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 118 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 803 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,9% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.803 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Mălini | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,7 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 425 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 327 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 490 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 33,5 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 315 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Mălini | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,9 m³ | 26,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.117 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,28 km | 2,74 km | 4,05 km | pe locul 606 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mălini | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,25 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.518 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.411 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mălini | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 123 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 646 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.004 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mălini
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor173 · 19,0%
- Transport și depozitare155 · 17,1%
- Construcții102 · 11,2%
- Industria prelucrătoare98 · 10,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit95 · 10,5%
- Activități administrative și servicii de suport83 · 9,1%
- Hoteluri și restaurante49 · 5,4%
- Alte activități de servicii35 · 3,9%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte141 · 15,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor134 · 14,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi104 · 11,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor102 · 11,2%
- Lucrări speciale de construcții92 · 10,1%
- Silvicultură și exploatare forestieră79 · 8,7%
- Construcții de clădiri74 · 8,1%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)71 · 7,8%
- Lucrări de geniu civil47 · 5,2%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră43 · 4,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mălini?
Populația localității Mălini este de 7.918 (2026), pe locul 373 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mălini?
Mălini are o suprafață de 153,2 km², cu o densitate a populației de 52 loc./km².
Populația din Mălini crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mălini a trecut de la 7.845 la 7.918, adică o variație de +0,9%.
Unde se află Mălini?
Mălini se află în județul Suceava. Latitudine 47,375, longitudine 25,989.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mălini?
În Mălini, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,3 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.004 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mălini?
În Mălini, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,1 ‰ (2025), pe locul 3.009 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Mălini?
Cele mai apropiate de Mălini sunt: Slatina (7,4 km), Valea Moldovei (12 km), Cornu Luncii (14 km), Capu Câmpului (15 km), Pipirig (16 km).