Ciocănești (Suceava): populație și statistici
Ciocănești are o populație de 1.454 (2026), pe o suprafață de 106,1 km², cu o densitate a populației de 13,7 loc./km². Se află pe locul 2.766 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: +0,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.454
- 106,1 km²
- 14 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Ciocănești ocupă locul 111 (număr de localități: 114).
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 99,0 ‰ în Ciocănești, față de o medie de 30,8 ‰ în județul Suceava și 29,5 ‰ la nivel național.
Ciocănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 32).
Ciocănești în cifre
Unde se află Ciocănești?
Populația din Ciocănești în timp
Populația localității Ciocănești a fost de 1.451 în 2016 și de 1.454 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.478 |
| 2022 | 1.465 |
| 2023 | 1.474 |
| 2024 | 1.470 |
| 2025 | 1.456 |
| 2026 | 1.454 |
Știați că?
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.857.
- Densitatea populației sale este de 6,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Iacobeni, la 8,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Fundu Moldovei (populație: 3.831), la 9,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ciocănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ciocănești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.650 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.740 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 737 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.423 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ciocănești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,69 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.957 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 681 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 2.950 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 468,4 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.786 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,5 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.006 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,69 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.372 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Ciocănești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 61,2 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 270 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,75 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.072 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ciocănești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 135 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 684 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,5% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.062 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ciocănești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 3,6 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 134 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.550 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 153 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 99,0 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 113 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Ciocănești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 907 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 494 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,69 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 567 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ciocănești | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 107 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.029 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,9 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 402 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ciocănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor44 · 19,6%
- Transport și depozitare33 · 14,7%
- Hoteluri și restaurante26 · 11,6%
- Construcții25 · 11,1%
- Industria prelucrătoare23 · 10,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 6,7%
- Alte activități de servicii11 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 14,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte27 · 12,0%
- Lucrări speciale de construcții24 · 10,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 10,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație20 · 8,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 7,6%
- Construcții de clădiri16 · 7,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare16 · 7,1%
- Silvicultură și exploatare forestieră11 · 4,9%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)11 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ciocănești?
Populația localității Ciocănești este de 1.454 (2026), pe locul 2.766 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ciocănești?
Ciocănești are o suprafață de 106,1 km², cu o densitate a populației de 14 loc./km².
Populația din Ciocănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ciocănești a trecut de la 1.451 la 1.454, adică o variație de +0,2%.
Unde se află Ciocănești?
Ciocănești se află în județul Suceava. Latitudine 47,486, longitudine 25,263.
Locuințe existente: care este valoarea pentru Ciocănești?
În Ciocănești, „Locuințe existente” se situează la 681 (2025), pe locul 2.950 dintre localități (3.181 în total); mediana națională este 1.464.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ciocănești?
În Ciocănești, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 99,0 ‰ (2025), pe locul 113 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Ciocănești?
Cele mai apropiate de Ciocănești sunt: Iacobeni (8,3 km), Fundu Moldovei (9,2 km), Pojorâta (13 km), Coșna (14 km), Breaza (15 km).