Vatra Moldoviței: populație și statistici
Vatra Moldoviței are o populație de 4.309 (2026), pe o suprafață de 135,5 km², cu o densitate a populației de 31,8 loc./km². Se află pe locul 955 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.309
- 135,5 km²
- 32 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Suceava după populație: Vatra Moldoviței ocupă locul 55 (număr de localități: 114).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 11,6 ‰ în Vatra Moldoviței, față de o medie de 17,2 ‰ în județul Suceava și 20,1 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 4,87 ‰ în Vatra Moldoviței, față de o medie de 2,87 ‰ în județul Suceava și 1,87 ‰ la nivel național.
Vatra Moldoviței: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 82).
Vatra Moldoviței în cifre
Unde se află Vatra Moldoviței?
Populația din Vatra Moldoviței în timp
Populația localității Vatra Moldoviței a fost de 4.462 în 2016 și de 4.309 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.399 |
| 2022 | 4.377 |
| 2023 | 4.358 |
| 2024 | 4.335 |
| 2025 | 4.332 |
| 2026 | 4.309 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 18.976.
- Densitatea populației sale este de 2,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Sadova, la 9,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Câmpulung Moldovenesc (populație: 22.043), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vatra Moldoviței
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vatra Moldoviței | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 16,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.406 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.855 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 9,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.238 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 9,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.775 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vatra Moldoviței | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,87 ‰ | 2,87 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 260 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.057 | 306.127 | 10.177.161 | pe locul 898 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 477,4 ‰ | 400,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.677 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 55,4 m² | 55,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.018 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,09 ‰ | 2,43 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 607 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Vatra Moldoviței | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,3 ‰ | 36,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.209 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,02 ‰ | 2,42 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 921 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vatra Moldoviței | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 72 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.551 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 2,7% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Vatra Moldoviței | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,7 înnoptări | 2,1 | 0,4 | pe locul 233 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 786 ‰ | 968 ‰ | 200 ‰ | pe locul 267 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 59,9 ‰ | 30,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 189 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Vatra Moldoviței | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 1,44 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,37 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,23 ‰ | 0,72 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.902 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vatra Moldoviței | Suceava | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 99 ‰ | 169 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.307 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,3 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.418 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vatra Moldoviței
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor92 · 20,6%
- Transport și depozitare90 · 20,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit50 · 11,2%
- Industria prelucrătoare47 · 10,5%
- Hoteluri și restaurante43 · 9,6%
- Construcții42 · 9,4%
- Activități administrative și servicii de suport24 · 5,4%
- Arte, spectacole și activități recreative20 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte82 · 18,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor64 · 14,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor61 · 13,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi61 · 13,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră43 · 9,6%
- Lucrări speciale de construcții37 · 8,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)31 · 7,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație31 · 7,0%
- Construcții de clădiri28 · 6,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare22 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vatra Moldoviței?
Populația localității Vatra Moldoviței este de 4.309 (2026), pe locul 955 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vatra Moldoviței?
Vatra Moldoviței are o suprafață de 135,5 km², cu o densitate a populației de 32 loc./km².
Populația din Vatra Moldoviței crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vatra Moldoviței a trecut de la 4.462 la 4.309, adică o variație de −3,4%.
Unde se află Vatra Moldoviței?
Vatra Moldoviței se află în județul Suceava. Latitudine 47,626, longitudine 25,513.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vatra Moldoviței?
În Vatra Moldoviței, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 11,6 ‰ (2025), pe locul 2.855 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vatra Moldoviței?
În Vatra Moldoviței, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 4,87 ‰ (2025), pe locul 260 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Vatra Moldoviței?
Cele mai apropiate de Vatra Moldoviței sunt: Sadova (9,8 km), Frumosu (11 km), Câmpulung Moldovenesc (11 km), Moldovița (14 km), Breaza (15 km).