Piața muncii · 2026
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: Catane ocupă primul loc, cu 57,4%, iar Boghiș ultimul loc, cu 0,0%. Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 2,3%. Clasamentul cuprinde localități cu o populație de cel puțin 500.
Podium și primele 100
Rândul indicatMediana naționalăTreceți cursorul peste un rând, atingeți-l sau selectați-l de la tastatură pentru a vedea poziția sa pe scara națională.
| # | Localitate | Județ | Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă |
|---|---|---|---|
| 1 | Catane | Dolj | 57,4% |
| 2 | Valea Moldovei | Suceava | 40,2% |
| 3 | Socond | Satu Mare | 29,8% |
| 4 | Urzicuța | Dolj | 27,6% |
| 5 | Caraula | Dolj | 26,2% |
| 6 | Dragu | Sălaj | 25,9% |
| 7 | Oniceni | Neamț | 25,2% |
| 8 | Vișani | Brăila | 24,7% |
| 8 | Gruia | Mehedinți | 24,7% |
| 10 | Vela | Dolj | 23,8% |
| 11 | Dobromir | Constanța | 23,1% |
| 12 | Săuca | Satu Mare | 23,0% |
| 13 | Vârtop | Dolj | 22,9% |
| 14 | Augustin | Brașov | 22,8% |
| 15 | Orlea | Olt | 22,7% |
| 16 | Tătărăștii de Sus | Teleorman | 22,4% |
| 17 | Lungani | Iași | 22,3% |
| 18 | Cetățeni | Argeș | 21,7% |
| 18 | Hârtiești | Argeș | 21,7% |
| 18 | Viișoara | Mureș | 21,7% |
| 21 | Carpen | Dolj | 21,3% |
| 21 | Negoi | Dolj | 21,3% |
| 23 | Galbenu | Brăila | 21,1% |
| 24 | Bălășești | Galați | 20,8% |
| 25 | Scărișoara | Alba | 20,6% |
| 26 | Didești | Teleorman | 20,2% |
| 27 | Gârceni | Vaslui | 19,4% |
| 28 | Vâlcele | Covasna | 19,3% |
| 28 | Pir | Satu Mare | 19,3% |
| 30 | Valea Mare Pravăț | Argeș | 19,2% |
| 31 | Lipovu | Dolj | 19,1% |
| 32 | Jina | Sibiu | 18,9% |
| 33 | Vânători | Mehedinți | 18,8% |
| 34 | Moțăței | Dolj | 18,7% |
| 35 | Gârla Mare | Mehedinți | 18,6% |
| 35 | Văleni | Neamț | 18,6% |
| 37 | Botoșești-Paia | Dolj | 18,5% |
| 38 | Voinești | Vaslui | 18,3% |
| 39 | Verbița | Dolj | 18,0% |
| 40 | Fildu de Jos | Sălaj | 17,8% |
| 41 | Rojiște | Dolj | 17,7% |
| 41 | Pădina | Mehedinți | 17,7% |
| 43 | Belin | Covasna | 17,6% |
| 43 | Măceșu de Sus | Dolj | 17,6% |
| 43 | Nușfalău | Sălaj | 17,6% |
| 46 | Rast | Dolj | 17,4% |
| 47 | Jirlău | Brăila | 17,3% |
| 48 | Dobrun | Olt | 17,0% |
| 49 | Seaca de Câmp | Dolj | 16,9% |
| 50 | Cârna | Dolj | 16,8% |
| 51 | Dobrești | Dolj | 16,7% |
| 51 | Agrij | Sălaj | 16,7% |
| 53 | Orodel | Dolj | 16,4% |
| 53 | Beuca | Teleorman | 16,4% |
| 55 | Ormeniș | Brașov | 16,3% |
| 55 | Vârlezi | Galați | 16,3% |
| 57 | Hopârta | Alba | 16,2% |
| 57 | Seaca de Pădure | Dolj | 16,2% |
| 57 | Valea Stanciului | Dolj | 16,2% |
| 60 | Cetatea de Baltă | Alba | 16,1% |
| 61 | Amărăștii de Jos | Dolj | 16,0% |
| 61 | Atid | Harghita | 16,0% |
| 63 | Ticușu | Brașov | 15,9% |
| 63 | Săcel | Harghita | 15,9% |
| 65 | Sâg | Sălaj | 15,8% |
| 66 | Putineiu | Teleorman | 15,7% |
| 67 | Viziru | Brăila | 15,6% |
| 67 | Smârdioasa | Teleorman | 15,6% |
| 69 | Jidvei | Alba | 15,5% |
| 69 | Cerăt | Dolj | 15,5% |
| 71 | Mălureni | Argeș | 15,2% |
| 72 | Ghidigeni | Galați | 15,1% |
| 73 | Salcia | Mehedinți | 15,0% |
| 74 | Drănic | Dolj | 14,9% |
| 75 | Săceni | Teleorman | 14,8% |
| 76 | Comăna | Brașov | 14,7% |
| 77 | Măceșu de Jos | Dolj | 14,6% |
| 78 | Berevoești | Argeș | 14,5% |
| 78 | Dragoslavele | Argeș | 14,5% |
| 78 | Vlădaia | Mehedinți | 14,5% |
| 81 | Ciocile | Brăila | 14,4% |
| 81 | Cetate | Dolj | 14,4% |
| 83 | Capu Câmpului | Suceava | 14,1% |
| 84 | Râca | Argeș | 14,0% |
| 84 | Bârca | Dolj | 14,0% |
| 84 | Poiana Sibiului | Sibiu | 14,0% |
| 87 | Ciohorăni | Iași | 13,9% |
| 87 | Coroieni | Maramureș | 13,9% |
| 87 | Vădastra | Olt | 13,9% |
| 87 | Buciumi | Sălaj | 13,9% |
| 87 | Drăcșenei | Teleorman | 13,9% |
| 92 | Goicea | Dolj | 13,8% |
| 92 | Dârvari | Mehedinți | 13,8% |
| 94 | Urzica | Olt | 13,7% |
| 94 | Hoghilag | Sibiu | 13,7% |
| 96 | Bâcleș | Mehedinți | 13,6% |
| 96 | Pâncești | Neamț | 13,6% |
| 98 | Racoș | Brașov | 13,5% |
| 99 | Boghicea | Neamț | 13,3% |
| 99 | Ileanda | Sălaj | 13,3% |
Ultimele locuri din clasament
| # | Localitate | Județ | Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă |
|---|---|---|---|
| 3112 | Valea Teilor | Tulcea | 0,0% |
| 3112 | Păulești | Vrancea | 0,0% |
| 3112 | Copăceni | Ilfov | 0,0% |
| 3112 | Poienile Izei | Maramureș | 0,0% |
| 3112 | Șieu | Maramureș | 0,0% |
| 3112 | Șimișna | Sălaj | 0,0% |
| 3112 | Malu | Giurgiu | 0,0% |
| 3112 | Cosoba | Giurgiu | 0,0% |
| 3112 | Herăști | Giurgiu | 0,0% |
| 3112 | Isvoarele | Giurgiu | 0,0% |
| 3112 | Săbăreni | Giurgiu | 0,0% |
| 3112 | Coaș | Maramureș | 0,0% |
| 3112 | Coltău | Maramureș | 0,0% |
| 3112 | Gârdani | Maramureș | 0,0% |
| 3112 | Boghiș | Sălaj | 0,0% |
Comparație între județe
Medii ponderate cu populația pentru rate; totaluri pentru cifrele absolute.
- Dolj5,0%
- Teleorman4,8%
- Mehedinți4,5%
- Sălaj4,0%
- Covasna3,9%
- Brăila3,2%
- Vaslui3,1%
- Hunedoara3,1%
- Olt3,1%
- Harghita2,9%
- Ialomița2,7%
- Alba2,7%
- Suceava2,7%
- Argeș2,7%
- Neamț2,6%
- Galați2,6%
- Călărași2,5%
- Gorj2,5%
- Satu Mare2,4%
- Tulcea2,2%
- Dâmbovița2,1%
- Buzău2,1%
- Sibiu2,1%
- Brașov2,0%
- Bistrița-Năsăud1,9%
- Vâlcea1,9%
- Caraș-Severin1,8%
- Arad1,7%
- Mureș1,6%
- Maramureș1,6%
- Iași1,5%
- Botoșani1,5%
- Giurgiu1,4%
- Prahova1,4%
- Bihor1,4%
- Constanța1,3%
- Cluj1,2%
- Vrancea1,0%
- Timiș0,8%
- Bacău0,7%
- București0,4%
- Ilfov0,3%
Alte clasamente pe aceeași temă
Întrebări frecvente
Care localitate se află pe primul loc pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”?
Catane ocupă primul loc la „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”, cu 57,4%.
Care este mediana pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”?
Mediana localităților clasate (total: 3.163) este 2,3%.