Valea Stanciului: populație și statistici
Valea Stanciului are o populație de 5.039 (2026), pe o suprafață de 110,7 km², cu o densitate a populației de 45,5 loc./km². Se află pe locul 745 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.039
- 110,7 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Dolj după populație: Valea Stanciului ocupă locul 16 (număr de localități: 111).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 16,2% în Valea Stanciului, față de o medie de 5,0% în județul Dolj și 2,0% la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,40 ‰ în Valea Stanciului, față de o medie de 3,58 ‰ în județul Dolj și 3,92 ‰ la nivel național.
Valea Stanciului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 60).
Valea Stanciului în cifre
Unde se află Valea Stanciului?
localități vecine
- Rojiște5,7 km · 2.499
- Dobrești6,2 km · 2.064
- Drănic7,1 km · 2.134
- Gângiova8,9 km · 2.568
- Mârșani9,6 km · 3.899
- Sadova13 km · 8.795
- Bratovoești15 km · 3.135
- Daneți15 km · 5.140
Toate localitățile din județul Dolj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Valea Stanciului în timp
Populația localității Valea Stanciului a fost de 5.443 în 2016 și de 5.039 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.200 |
| 2022 | 5.142 |
| 2023 | 5.105 |
| 2024 | 5.097 |
| 2025 | 5.053 |
| 2026 | 5.039 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 15.508.
- Cea mai apropiată localitate este Rojiște, la 5,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sadova (populație: 8.795), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Stanciului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Stanciului | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,4 ‰ | 17,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 526 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.615 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 6,7 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 875 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,1 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 399 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Stanciului | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 2.791 | 309.497 | 10.177.161 | pe locul 513 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 553,9 ‰ | 469,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 893 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,1 m² | 51,3 m² | 50,3 m² | pe locul 2.095 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Valea Stanciului | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,6 ‰ | 55,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.916 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,40 ‰ | 3,58 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.959 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Stanciului | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 33 ‰ | 215 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.845 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 16,2% | 5,0% | 2,3% | pe locul 57 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Valea Stanciului | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,60 ‰ | 5,69 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.166 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,60 ‰ | 0,65 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 760 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 1,39 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.988 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Valea Stanciului | Dolj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 111 ‰ | 172 ‰ | 91 ‰ | pe locul 918 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Stanciului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor74 · 32,9%
- Transport și depozitare27 · 12,0%
- Hoteluri și restaurante26 · 11,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 8,0%
- Construcții17 · 7,6%
- Industria prelucrătoare16 · 7,1%
- Alte activități de servicii10 · 4,4%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 3,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor60 · 26,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 12,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație25 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 8,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe17 · 7,6%
- Lucrări speciale de construcții16 · 7,1%
- Construcții de clădiri12 · 5,3%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 4,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 4,0%
- Alte activități de servicii personale9 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Stanciului?
Populația localității Valea Stanciului este de 5.039 (2026), pe locul 745 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Stanciului?
Valea Stanciului are o suprafață de 110,7 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Valea Stanciului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Stanciului a trecut de la 5.443 la 5.039, adică o variație de −7,4%.
Unde se află Valea Stanciului?
Valea Stanciului se află în județul Dolj. Latitudine 43,989, longitudine 23,878.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Valea Stanciului?
În Valea Stanciului, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 16,2% (2026), pe locul 57 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Stanciului?
În Valea Stanciului, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,40 ‰ (2026), pe locul 2.959 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Stanciului?
Cele mai apropiate de Valea Stanciului sunt: Rojiște (5,7 km), Dobrești (6,2 km), Drănic (7,1 km), Gângiova (8,9 km), Mârșani (9,6 km).