Oniceni: populație și statistici
Oniceni are o populație de 3.668 (2026), pe o suprafață de 44,9 km², cu o densitate a populației de 81,8 loc./km². Se află pe locul 1.214 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.668
- 44,9 km²
- 82 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Oniceni ocupă locul 47 (număr de localități: 83).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 25,2% în Oniceni, față de o medie de 2,6% în județul Neamț și 2,0% la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 4,9 ‰ în Oniceni, față de o medie de 33,1 ‰ în județul Neamț și 60,3 ‰ la nivel național.
Oniceni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 12).
Oniceni în cifre
Unde se află Oniceni?
Populația din Oniceni în timp
Populația localității Oniceni a fost de 3.729 în 2016 și de 3.668 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.717 |
| 2022 | 3.705 |
| 2023 | 3.714 |
| 2024 | 3.730 |
| 2025 | 3.704 |
| 2026 | 3.668 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Neamț pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.283.
- Cea mai apropiată localitate este Valea Ursului, la 5,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Ion Creangă (populație: 5.544), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Oniceni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Oniceni | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 7,9 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.036 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,4 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 394 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 148 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,6 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.990 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Oniceni | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 1,85 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.364 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.525 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 1.493 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 415,8 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.488 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,2 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.947 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Oniceni | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 4,9 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 3.117 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,00 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 3.005 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Oniceni | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 29 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.958 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 25,2% | 2,6% | 2,3% | pe locul 7 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Oniceni | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Oniceni | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 181 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 179 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Oniceni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor13 · 41,9%
- Hoteluri și restaurante4 · 12,9%
- Transport și depozitare3 · 9,7%
Cele mai frecvente activități
Întrebări frecvente
Care este populația din Oniceni?
Populația localității Oniceni este de 3.668 (2026), pe locul 1.214 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Oniceni?
Oniceni are o suprafață de 44,9 km², cu o densitate a populației de 82 loc./km².
Populația din Oniceni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Oniceni a trecut de la 3.729 la 3.668, adică o variație de −1,6%.
Unde se află Oniceni?
Oniceni se află în județul Neamț. Latitudine 46,792, longitudine 27,153.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Oniceni?
În Oniceni, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 25,2% (2026), pe locul 7 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Oniceni?
În Oniceni, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 4,9 ‰ (2026), pe locul 3.117 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Oniceni?
Cele mai apropiate de Oniceni sunt: Valea Ursului (5,4 km), Bozieni (5,4 km), Băcești (7,0 km), Roșiori (9,0 km), Lipova (10 km).