Vârlezi: populație și statistici
Vârlezi are o populație de 1.849 (2026), pe o suprafață de 91,8 km², cu o densitate a populației de 20,1 loc./km². Se află pe locul 2.469 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.849
- 91,8 km²
- 20 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Galați după populație: Vârlezi ocupă locul 58 (număr de localități: 65).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 16,3% în Vârlezi, față de o medie de 2,6% în județul Galați și 2,0% la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 69,3 m² în Vârlezi, față de o medie de 49,4 m² în județul Galați și 51,1 m² la nivel național.
Vârlezi: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Vârlezi în cifre
Unde se află Vârlezi?
Populația din Vârlezi în timp
Populația localității Vârlezi a fost de 2.062 în 2016 și de 1.849 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.967 |
| 2022 | 1.922 |
| 2023 | 1.890 |
| 2024 | 1.866 |
| 2025 | 1.873 |
| 2026 | 1.849 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.864.
- Densitatea populației sale este de 4,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Târgu Bujor (populație: 9.855), la 6,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vârlezi
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vârlezi | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 14,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.219 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 25,4 ‰ | 22,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 232 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 5,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.015 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 10,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.275 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vârlezi | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,33 km | 4,70 km | 7,67 km | pe locul 1.213 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.242 | 240.604 | 10.177.161 | pe locul 1.981 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 671,7 ‰ | 394,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 337 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 69,3 m² | 49,4 m² | 50,3 m² | pe locul 186 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vârlezi | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,3 ‰ | 39,5 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.649 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,62 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.028 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vârlezi | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 30 ‰ | 195 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.934 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 16,3% | 2,6% | 2,3% | pe locul 55 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vârlezi | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,1 m³ | 27,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.720 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Vârlezi | Galați | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 96 ‰ | 144 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,4 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 722 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vârlezi
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor18 · 25,0%
- Transport și depozitare13 · 18,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 13,9%
- Industria prelucrătoare5 · 6,9%
- Hoteluri și restaurante4 · 5,6%
- Construcții3 · 4,2%
- Tranzacții imobiliare3 · 4,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 4,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 20,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 13,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 13,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 12,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 9,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație4 · 5,6%
- Fabricarea produselor alimentare3 · 4,2%
- Construcții de clădiri3 · 4,2%
- Tranzacții imobiliare3 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vârlezi?
Populația localității Vârlezi este de 1.849 (2026), pe locul 2.469 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vârlezi?
Vârlezi are o suprafață de 91,8 km², cu o densitate a populației de 20 loc./km².
Populația din Vârlezi crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vârlezi a trecut de la 2.062 la 1.849, adică o variație de −10,3%.
Unde se află Vârlezi?
Vârlezi se află în județul Galați. Latitudine 45,909, longitudine 27,844.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Vârlezi?
În Vârlezi, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 16,3% (2026), pe locul 55 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Vârlezi?
În Vârlezi, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 69,3 m² (2025), pe locul 186 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Vârlezi?
Cele mai apropiate de Vârlezi sunt: Târgu Bujor (6,4 km), Corni (7,4 km), Smulți (7,4 km), Băneasa (8,2 km), Jorăști (8,8 km).