Salcia (Mehedinți): populație și statistici
Salcia are o populație de 2.417 (2026), pe o suprafață de 59,0 km², cu o densitate a populației de 41,0 loc./km². Se află pe locul 1.978 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.417
- 59,0 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Mehedinți după populație: Salcia ocupă locul 26 (număr de localități: 66).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 15,0% în Salcia, față de o medie de 4,5% în județul Mehedinți și 2,0% la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 82,7 m³ în Salcia, față de o medie de 36,7 m³ în județul Mehedinți și 39,9 m³ la nivel național.
Salcia: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Salcia în cifre
Unde se află Salcia?
Populația din Salcia în timp
Populația localității Salcia a fost de 2.801 în 2016 și de 2.417 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.615 |
| 2022 | 2.573 |
| 2023 | 2.515 |
| 2024 | 2.494 |
| 2025 | 2.462 |
| 2026 | 2.417 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.262.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Obârșia de Câmp, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cetate (populație: 5.009), la 8,9 km distanță.
Toți indicatorii pentru Salcia
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Salcia | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,2 ‰ | 16,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.614 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.739 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,1 ‰ | 5,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.830 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,6 ‰ | 12,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 445 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Salcia | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,16 km | 5,91 km | 7,67 km | pe locul 614 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.331 | 144.589 | 10.177.161 | pe locul 1.822 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 550,7 ‰ | 552,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 913 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,0 m² | 48,6 m² | 50,3 m² | pe locul 2.229 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Salcia | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,1 ‰ | 34,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.741 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,65 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.995 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Salcia | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 38 ‰ | 179 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.683 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 15,0% | 4,5% | 2,3% | pe locul 73 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Salcia | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 34 ‰ | 669 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.021 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 3,3 ‰ | 23,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.189 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Salcia | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 82,7 m³ | 36,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 123 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,82 km | 2,90 km | 4,05 km | pe locul 318 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Salcia | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,83 ‰ | 2,12 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 680 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,83 ‰ | 0,58 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 273 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,41 ‰ | 0,75 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.308 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Salcia | Mehedinți | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 82 ‰ | 136 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.946 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,1 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.258 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Salcia
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor21 · 31,3%
- Transport și depozitare17 · 25,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 13,4%
- Industria prelucrătoare6 · 9,0%
- Construcții6 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante3 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 22,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 19,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 19,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 13,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 11,9%
- Construcții de clădiri6 · 9,0%
- Lucrări speciale de construcții5 · 7,5%
- Activități poștale și de curier4 · 6,0%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)3 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Salcia?
Populația localității Salcia este de 2.417 (2026), pe locul 1.978 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Salcia?
Salcia are o suprafață de 59,0 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Salcia crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Salcia a trecut de la 2.801 la 2.417, adică o variație de −13,7%.
Unde se află Salcia?
Salcia se află în județul Mehedinți. Latitudine 44,141, longitudine 22,928.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Salcia?
În Salcia, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 15,0% (2026), pe locul 73 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Salcia?
În Salcia, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 82,7 m³ (2025), pe locul 123 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Salcia?
Cele mai apropiate de Salcia sunt: Obârșia de Câmp (5,3 km), Cujmir (7,5 km), Vrata (8,3 km), Cetate (8,9 km), Braniștea (12 km).