Tătărăștii de Sus: populație și statistici
Tătărăștii de Sus are o populație de 2.637 (2026), pe o suprafață de 43,1 km², cu o densitate a populației de 61,1 loc./km². Se află pe locul 1.818 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.637
- 43,1 km²
- 61 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Tătărăștii de Sus ocupă locul 30 (număr de localități: 97).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 22,4% în Tătărăștii de Sus, față de o medie de 4,8% în județul Teleorman și 2,0% la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 35,2 m² în Tătărăștii de Sus, față de o medie de 51,1 m² în județul Teleorman și 51,1 m² la nivel național.
Tătărăștii de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 24).
Tătărăștii de Sus în cifre
Unde se află Tătărăștii de Sus?
Populația din Tătărăștii de Sus în timp
Populația localității Tătărăștii de Sus a fost de 3.044 în 2016 și de 2.637 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.877 |
| 2022 | 2.798 |
| 2023 | 2.772 |
| 2024 | 2.710 |
| 2025 | 2.666 |
| 2026 | 2.637 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Teleorman pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.043.
- Cea mai apropiată localitate este Tătărăștii de Jos, la 6,1 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Slobozia (populație: 4.137), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tătărăștii de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tătărăștii de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.508 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,0 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.126 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,0 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.051 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 650 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tătărăștii de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,76 ‰ | 0,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.891 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.366 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 1.759 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 518,0 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.223 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 35,2 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 3.011 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,38 ‰ | 0,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.687 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Tătărăștii de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,1 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.415 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,76 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.739 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tătărăștii de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 42 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.529 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 22,4% | 4,8% | 2,3% | pe locul 16 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Tătărăștii de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 1,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.060 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,38 ‰ | 0,51 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.886 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,76 ‰ | 0,46 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 461 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tătărăștii de Sus | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 116 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 801 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,8 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.419 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tătărăștii de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor35 · 29,9%
- Transport și depozitare19 · 16,2%
- Hoteluri și restaurante15 · 12,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 8,5%
- Construcții8 · 6,8%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 6,8%
- Industria prelucrătoare7 · 6,0%
- Alte activități de servicii6 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 20,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor17 · 14,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 12,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 12,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 12,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 8,5%
- Construcții de clădiri8 · 6,8%
- Lucrări speciale de construcții8 · 6,8%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi5 · 4,3%
- Alte activități de servicii personale5 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tătărăștii de Sus?
Populația localității Tătărăștii de Sus este de 2.637 (2026), pe locul 1.818 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tătărăștii de Sus?
Tătărăștii de Sus are o suprafață de 43,1 km², cu o densitate a populației de 61 loc./km².
Populația din Tătărăștii de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tătărăștii de Sus a trecut de la 3.044 la 2.637, adică o variație de −13,4%.
Unde se află Tătărăștii de Sus?
Tătărăștii de Sus se află în județul Teleorman. Latitudine 44,398, longitudine 25,125.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Tătărăștii de Sus?
În Tătărăștii de Sus, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 22,4% (2026), pe locul 16 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Tătărăștii de Sus?
În Tătărăștii de Sus, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 35,2 m² (2025), pe locul 3.011 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Tătărăștii de Sus?
Cele mai apropiate de Tătărăștii de Sus sunt: Tătărăștii de Jos (6,1 km), Popești (6,7 km), Râca (8,1 km), Siliștea Gumești (8,5 km), Ciolănești (9,7 km).