Ormeniș: populație și statistici
Ormeniș are o populație de 2.121 (2026), pe o suprafață de 32,4 km², cu o densitate a populației de 65,5 loc./km². Se află pe locul 2.244 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: +0,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.121
- 32,4 km²
- 66 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Brașov după populație: Ormeniș ocupă locul 49 (număr de localități: 58).
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 16,3% în Ormeniș, față de o medie de 2,0% în județul Brașov și 2,0% la nivel național.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 68,8 m³ în Ormeniș, față de o medie de 49,2 m³ în județul Brașov și 39,9 m³ la nivel național.
Ormeniș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 31).
Ormeniș în cifre
Unde se află Ormeniș?
localități vecine
- Augustin4,6 km · 2.422
- Apața6,3 km · 3.793
- Aita Mare7,8 km · 1.561
- Baraolt8,5 km · 8.693
- Belin10 km · 3.435
- Racoș12 km · 3.867
- Măieruș12 km · 3.593
- Bățani14 km · 4.813
Toate localitățile din județul Brașov
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Ormeniș în timp
Populația localității Ormeniș a fost de 2.112 în 2016 și de 2.121 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.115 |
| 2022 | 2.117 |
| 2023 | 2.124 |
| 2024 | 2.118 |
| 2025 | 2.126 |
| 2026 | 2.121 |
Știați că?
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.535.
- Cea mai apropiată localitate este Augustin, la 4,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Apața (populație: 3.793), la 6,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ormeniș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ormeniș | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 21,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,1 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.380 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 7,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 307 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,4 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.693 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ormeniș | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,07 km | 4,13 km | 7,67 km | pe locul 1.498 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 874 | 303.112 | 10.177.161 | pe locul 2.683 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 412,1 ‰ | 469,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.537 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,6 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 2.484 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ormeniș | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,5 ‰ | 68,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.020 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,83 ‰ | 4,06 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.028 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ormeniș | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 177 ‰ | 289 ‰ | 71 ‰ | pe locul 473 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 16,3% | 2,0% | 2,3% | pe locul 55 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ormeniș | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 68,8 m³ | 49,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 192 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Ormeniș | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 3,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.623 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 0,63 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 1,22 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.097 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ormeniș | Brașov | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 140 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 423 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 966 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ormeniș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor33 · 20,4%
- Construcții31 · 19,1%
- Activități administrative și servicii de suport26 · 16,0%
- Transport și depozitare15 · 9,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 5,6%
- Hoteluri și restaurante8 · 4,9%
- Industria prelucrătoare7 · 4,3%
- Alte activități de servicii7 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții31 · 19,1%
- Construcții de clădiri27 · 16,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 16,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră26 · 16,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 15,4%
- Lucrări de geniu civil18 · 11,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte14 · 8,6%
- Silvicultură și exploatare forestieră9 · 5,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 4,9%
- Activități de închiriere și leasing8 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ormeniș?
Populația localității Ormeniș este de 2.121 (2026), pe locul 2.244 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ormeniș?
Ormeniș are o suprafață de 32,4 km², cu o densitate a populației de 66 loc./km².
Populația din Ormeniș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ormeniș a trecut de la 2.112 la 2.121, adică o variație de +0,4%.
Unde se află Ormeniș?
Ormeniș se află în județul Brașov. Latitudine 46,005, longitudine 25,557.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Ormeniș?
În Ormeniș, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 16,3% (2026), pe locul 55 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Ormeniș?
În Ormeniș, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 68,8 m³ (2025), pe locul 192 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Care localități se învecinează cu Ormeniș?
Cele mai apropiate de Ormeniș sunt: Augustin (4,6 km), Apața (6,3 km), Aita Mare (7,8 km), Baraolt (8,5 km), Belin (10 km).