Sâg (Sălaj): populație și statistici
Sâg are o populație de 3.297 (2026), pe o suprafață de 87,8 km², cu o densitate a populației de 37,5 loc./km². Se află pe locul 1.399 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.297
- 87,8 km²
- 38 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sălaj după populație: Sâg ocupă locul 18 (număr de localități: 61).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 104,0 m³ în Sâg, față de o medie de 35,4 m³ în județul Sălaj și 39,9 m³ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 15,8% în Sâg, față de o medie de 4,0% în județul Sălaj și 2,0% la nivel național.
Sâg: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 34).
Sâg în cifre
Unde se află Sâg?
localități vecine
- Bănișor6,7 km · 1.770
- Valcău de Jos6,9 km · 3.043
- Cizer7,2 km · 2.230
- Ciucea11 km · 1.408
- Negreni11 km · 2.109
- Boghiș12 km · 1.977
- Plopiș12 km · 2.423
- Borod13 km · 3.851
Toate localitățile din județul Sălaj
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Sâg în timp
Populația localității Sâg a fost de 3.331 în 2016 și de 3.297 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.264 |
| 2022 | 3.261 |
| 2023 | 3.226 |
| 2024 | 3.249 |
| 2025 | 3.286 |
| 2026 | 3.297 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Sălaj pentru „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.304.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Bănișor, la 6,7 km.
Toți indicatorii pentru Sâg
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sâg | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.308 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 16,3 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.955 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,7 ‰ | 8,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 135 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,4 ‰ | 11,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.752 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sâg | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 22,44 km | 7,56 km | 7,67 km | pe locul 112 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,21 ‰ | 1,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.461 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.574 | 109.182 | 10.177.161 | pe locul 1.421 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 477,4 ‰ | 462,4 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.677 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,0 m² | 52,2 m² | 50,3 m² | pe locul 1.972 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,61 ‰ | 2,60 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.457 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sâg | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 24,6 ‰ | 41,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.009 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,91 ‰ | 2,57 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.623 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sâg | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 58 ‰ | 223 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.945 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 15,8% | 4,0% | 2,3% | pe locul 65 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sâg | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,4 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 6 ‰ | 212 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.193 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,1 ‰ | 13,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.287 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sâg | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 104,0 m³ | 35,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 62 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,67 km | 5,15 km | 4,05 km | pe locul 929 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sâg | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 2,13 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,48 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,61 ‰ | 0,94 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 738 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sâg | Sălaj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 150 ‰ | 154 ‰ | 91 ‰ | pe locul 342 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 4,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sâg
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor44 · 21,2%
- Transport și depozitare38 · 18,3%
- Industria prelucrătoare21 · 10,1%
- Construcții17 · 8,2%
- Activități administrative și servicii de suport17 · 8,2%
- Hoteluri și restaurante16 · 7,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 7,2%
- Tranzacții imobiliare12 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte34 · 16,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 13,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 12,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 8,2%
- Lucrări speciale de construcții16 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 6,7%
- Fabricarea produselor alimentare12 · 5,8%
- Tranzacții imobiliare12 · 5,8%
- Construcții de clădiri10 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing10 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sâg?
Populația localității Sâg este de 3.297 (2026), pe locul 1.399 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sâg?
Sâg are o suprafață de 87,8 km², cu o densitate a populației de 38 loc./km².
Populația din Sâg crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sâg a trecut de la 3.331 la 3.297, adică o variație de −1,0%.
Unde se află Sâg?
Sâg se află în județul Sălaj. Latitudine 47,045, longitudine 22,773.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Sâg?
În Sâg, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 104,0 m³ (2025), pe locul 62 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Sâg?
În Sâg, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 15,8% (2026), pe locul 65 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Sâg?
Cele mai apropiate de Sâg sunt: Bănișor (6,7 km), Valcău de Jos (6,9 km), Cizer (7,2 km), Ciucea (11 km), Negreni (11 km).